Yeşil Elektronik Rehberi’nde HP birinci

Yorum ekle
Haber - 11 Kasım, 2011
17. Yeşil Elektronik Rehberi’mizi yeni ve güncellenmiş bir şekilde sizlere sunuyoruz. Rehberde, sürdürülebilir faaliyetleriyle Dell ve Nokia’yı geçen tüketici elektronik firması HP, listede birinciliğe yerleşti.

yesilrehber

Yeşil Elektronik Rehberi'nin yeni ve güncellenmiş halini sizlere sunuyoruz. Rehberde, sürdürülebilir faaliyetleriyle Dell ve Nokia'yı geçen tüketici elektronik firması HP, listede birinciliğe yerleşti. 17. Yeşil Elektronik rehberine buradan erişebilirsiniz. (Rehber İngilizce'dir.)

Bu yıl rehbere yeni kriterler ekledik. Kriterler, sürdürülebilir bir elektronik sanayinin yaratılması için. Elektronik ürünlerin üretilmesi aşırı kaynak ve enerji kullanımı gerektiriyor. Bu yüzden rehberin yeni bölümü enerji üzerine odaklanıyor. Bu bölüm, şirketlerin enerji kullanımlarını nasıl azaltacakları ve temiz enerji yasalarını nasıl destekleyebilecekleri üzerine.

Şu anda HP, yeşil elektronik rehberinin ilk sırasına yerleşti, çünkü tedarik zincirine ilişkin karbon salımlarını ölçerek kendi salımlarını azalttı ve güçlü bir iklim politikası oluşturulması için destek verdi. Rehberde yer alan bütün firmaların iklime verdikleri zararı azaltmak için daha fazla liderlik gösterme fırsatları bulunuyor.

Nokia gerilere düştü

Bir önceki rehberde 10. sırada yer alan bilgisayar üreticisi Dell, çarpıcı bir ilerleme göstererek rehberde ikinci sıraya çıktı. Sürdürülebilir kağıt kullanımına ilişkin güçlü politikası ve 2020 yılına kadar salımlarını %40 azaltma hedefi, rehberin ikinci sırasına yerleşmesini sağladı. Üç yıldır sıralamanın ilk sırasında yer alan Nokia ise enerji alanındaki düşük performansından dolayı üçüncülüğe düştü.

Yeşil Elektronik Rehberi, ürünlerdeki zararlı maddelerin kullanımını aşamalı olarak azaltmak için elektronik sanayindeki iyileştirmeleri teşvik etme amacında. Burada en önemli konulardan bir tanesi, veri merkezlerinin yani sunucu parklarının kömürden elde edilen enerjiden arındırılması ve yenilenebilir enerjilere geçilmesi.

Harekete geç!

Kömürden kurtul, yeşili koru!

Kategoriler
Etiketler