Elektronik şirketlerin yeşil olma süreci

Haber - 21 Eylül, 2007
Uluslararası Greenpeace’in ilk defa 2006 Ağustos’unda yayınladığı “Daha Yeşil Elektronik Aletler Rehberi” büyük şirketleri harekete geçirdi. Yeşil şirketler arasında Nokia başı çekerken, Sony Ericson, Dell ve Lenovo onu takip ediyor.

Toksik inceleme yapmak için parçalarına ayrılan laptop. Greenpeace'in farklı markalar üzerinde yaptığı incelemeye göre, en çok toksik madde içeren ürünler HP ve Apple.

Yeşil Elektronik Aletler Rehberi’ni, elektronik endüstrisini e-atık (elektronik atık) problemiyle yüzleştirmek için çıkarmıştık. Amacımız, üreticilerin, geçimlerini sağlamak için toksik yüklü elektronik atık dağlarını karıştırmak zorunda kalan savunmasız çocuk işçiler konusunda sorumluluk almalarını sağlamaktı.

Rehber, 14 bilgisayar ve cep telefonu üreticisine toksik maddelerle ve geri dönüşümle ilgili uyguladıkları politikaları baz alarak puan veriyor. Ağustos 2006’da ilk defa yayınlandığında ortalama derece 4/10’du. Şu anda ise bütün üreticiler 5/10’un üstünde puan alıyorlar. Puanlamanın naısl değiştiğini görmek için  version rakamlarına tıklayın:

Zirve yarışı

Önceden çok az puan alan şirketler zamanla puanlarını yükseltme çabasına giriştiler. Örneğin Lenovo ilk rehberde en az puanı aldı ve bunun sonucunda, kimyasal politikasını hızlıca geliştirdi ve küresel bir geri alım programı uygulamaya başladı. Apple sonraki iki rehberde en alt sıradaydı ama Mayıs’ta kimyasal politikasını geliştireceği ve geri dönüşüm oranını arttıracağı sözü verdi. Sony Haziran 2007 sayısının en kötüsüyken ABD’deki en gelişmiş geri alım ve geri dönüşüm programını yürüttü.  

En son yayınlanan rehberin en iyileri ise Sony ve LG. İkisi de atıkları geri dönüştürmeye karşı olan bir lobiyi terk ederek puanlarını yükselttiler.

Greenpeace Uluslararası Toksik Kampanyası Sorumlusu Iza Kruszewska, rehberin sağladığı gelişmeden oldukça memnun: “Bazılarının yapmaları gereken daha çok şey var, ama oluşan hareket oldukça cesaret verici. Heyecan verici olan şey, rehber özellikle marka liderlerine odaklandığı halde, gelişme sanayi çapında görülebiliyor.”


puanlamada yer almayan şirketler bile yeşil olma yarışında atak yaptılar. Örneğin, Asus Hindistan’ın en büyük iki bilgisayar üreticisi WIPRO ve HCL çevresel politikalarını geliştirdiler. 

Bütün puanlama süreci boyunca düşüşte olan tek şirket Hewlett Packard oldu. Bütün puanlamalrda rakiplerine yenilmekle kalmadı, aynı zamanda tehlikeli kimyasallardan da vazgeçmedi.

Panasonic şu anda en alt seviyede. Tehlikeli kimyasal içermeyen bazı ürünler çıkarmasına rağmen, eski ürünleri konusunda sorumluluk almaktan kaçınıyor. Apple, puan kaybetmemesine rağmen 12. sıraya düştü. En son çıkardığı iPhone, iMac ve iPod hala en tehlikeli toksik maddeleri içeriyor.

Şirketlerin çoğu şu anda ücretsiz geri alım politikaları yürütüyor. Bir çok ürün PVC (vinil) ve BFR (Bromate Alev Geciktiriciler)  gibi en zararlı toksik maddeleri içermiyor. Motorola, LG, Nokia ve Sony Ericsson bu toksik maddeleri içermeyen telefon satıyorlar. Sony de PVC ve BFR içermeyen Walkman, kamera ve fotoğraf makinesi satıyor. Panasonic de PVC içermeyen ürünler satıyor.

Bu şirketleri halka açıkolarak kıyaslamak çevresel politikaları geliştirmekle ilgili hızlı adımlar atılmasını sağladı. Ancak, bu şirketlerden hiçbir toksik madde içermeyen bilgisayarlar üretmekle ilgili sözlerini tutmalarını da bekliyoruz.

Sanal eylemlere katılın!

125 ülkeden yüzbinlerce kişi Greenpeace küresel sanal eylemcisi. Sanal eylemlerle hep birlikte hareket etmenin önemini kanıtlayan uzun bir başarı listesine sahip. Siz de sanal eylemcilere katılın, değişimin parçası olun!

Bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.