Coca-Cola 'Yeşilbuzdolabı'yla 2008 Olimpiyatları'nda

Haber - 20 Eylül, 2007
Olimpiyatlarda bütün içecekler bizden! Coca-Cola 2008 Olimpiyat Oyunları’ndaki bütün resmi alanlarda Greenpeace tarafından geliştirilen ve HFC gazı içermeyen ‘Yeşil Buzdolapları’nı kullanacağını açıkladı.

Yeşil buzdolapları, Eylül 2002'de, Johannesburg'daki Dünya Zivesi'nde sergilendiler.

CFC’den HFC’ye

1986 yılında ozon tabakasındaki dramatik değişiklik farkedilince Chlorofluorocarbon-CFC (Kloroflorokarbon) yasaklandı ve buzdolabı endüstrisi Hydrofluorocaron-HFC (hidroflorokarbon)’a geçiş yapıldı. HFCler ozon tabakasına CFCler kadar zarar vermiyor ancak yine de küresel ısınmaya sebep oluyor. Aslında bazı HFC gazları iklime karbondioksit (CO2) gazından daha zararlı.

Çözüm: Yeşilbuzdolabı

CFC’den HFC’ye yapılacak olan radikal geçişin nasıl olacağını göstermek için, 1992’de Greenpeace olarak iki bilimadamıyla birlikte 'Yeşilbuzdolabı'nı lanse ettik. Eski bir buzdolabı fabrikası bulduk, destekçilerimizden ön sipariş vererek üretimi teşvik etmelerini istedik ve Yeşilbuzdolabı'nı hayata geçirdik.

Doğalgaz kullandığı için hem ozon tabakasına zarar vermiyor hem de küresel ısınmaya sebep olmuyor. Başlangıçta kimyasal endüstri bunun asla işe yaramayacağını söyledi ve büyük buzdolabı üreticileri iddialarımızı çürütmeye çalıştılar. 

Bütün bu çabalarına rağmen motivasyonumuzu bozamadılar. Ve bugün, Avrupa, Çin, Japonya ve Hindistan’da üretilen dünya çapında 100 milyondan fazla Yeşilbuzdolabı satışta. Artık Kuzey Amerika dışında bir çok büyük pazarda satılıyor.  

Yeşilbuzdolabı teknolojisi 1990’ların sonlarında hızla ivme kazanırken, ticari kaygı taşıyan şirketler küresel ısınmaya sebep olan buzdolapları kullanılmaya devam ettiler. 2000 Sidney Olimpiyatları’nda Unilever, Coca-Cola ve McDonalad’s gibi büyük buzdolabı kullanıcılarını hedef aldık. Onlardan HFC'siz  yeşil oyun kurallarına uymalarını talep ettik.

Yeşilbuzdolaplarının tarihiyle ilgili ingilizce metin için TIKLAYIN!

Coca-Cola  gündemde

Coca-Cola 2000 olimpiyatları öncesi yürütülen bir online kampanya sonucu pes etti ve Yeşilbuzdolapları alacağını açıkladı. Oyunlar başlamadan önce, hedef aldığımız şirketlerin üçü de ozon tabakasına zarar veren buzdolaplarından kurtulacaklarını açıkladılar.

Bugün ise, Coca-Cola Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak Beijing ve Çin’in 6 başka şehrindeki müsabaka alanlarında 6.350’den fazla iklim dostu soğutucu kullanacağını açıkladı. 10 yıllık dayanma süreleri boyunca, Yeşilbuzdolapları sera gazı salımlarını yaklaşık 4.500 ton azaltıyorlar. Coca-Cola Yeşilbuzdolabı teknolojisine bir de enerji verimliliğini yüzde 35’ten fazla arttıran Enerji Yönetimi Sistemi (EMS)’ni ekledi.

Greenpeace Çin’in Kampanya ve İletişim Direktörü olan LO Sze Ping’in konuyla ilgili yorumu “Yeşilbuzdolabı teknolojisi bir şirketin sera gazı emisyonlarını nasıl indirebileceğine dair harika bir örnek. Umarız, Coca-Cola’nın çabası iklim değişikliği ile mücadeleyle ilgili olarak endüstriyel anlamda bir hareket başlatır” şeklinde oldu.    

HFC'lerle ilgili  sonraki adım

Coca-Cola’dan sonra Beyaz Saray’ın da önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan BM toplantısında özellikle HFC gibi ozon tabakasına zarar veren maddeleri (Montreal Protokolü) azaltmakla ilgili bir plan önereceğiyle ilgili duyumlar var.

 

Tahminlere göre HFC’ler 2050 yılına kadar küresel ısınmaya yüzde 5,2 oranında katkı sağlayacak.

Yeşilbuzdolabı teknolojisi dünya çapında daha iyi anlaşılıp, hızla yayılırken, küresel ısınmaya karşı yapabileceklerimiz konusunda yaratıcı ve verimli bir yol yol gösteriyor.  

 

Sanal eylemlere katılın!

125 ülkeden yüzbinlerce kişi Greenpeace küresel sanal eylemcisi. Sanal eylemlerle hep birlikte hareket etmenin önemini kanıtlayan uzun bir başarı listesine sahip. Siz de sanal eylemcilere katılın, değişimin parçası olun!

Bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kategoriler