Keskinoğlu bunu beğenmedi: Yutmadık, soruyoruz!

Yorum ekle
Basın bülteni - 6 Ocak, 2017
2016 yılında tavukçuluk endüstrisinin insan sağlığı, hayvan refahı ve çevreyi riske atan uygulamalarından vazgeçmesi çağrısı ile başlattığımız “Yutmayız” kampanyasını, sektörün önde gelen firmalarından Keskinoğlu susturmak istiyor.

Keskinoğlu, huzurla sofraya oturacağımız daha sağlıklı bir gelecek için harekete geçmek yerine Greenpeace'i dava etmeyi tercih etti. İlk duruşması 26 Ocak'ta görülecek dava öncesi biz de susmuyor ve Keskinoğlu'na; "YUTMADIK SORUYORUZ" diye sesleniyor, üretim sürecine dair gerçekleri sorularımızı yanıtlayarak açıklamasını istiyoruz.

"Yutmayız" kampanyamızda tavuk şirketlerinden üretim yöntemlerini kamuoyundaki endişelere ve taleplere kulak verecek şekilde dönüştürmelerini talep ettik. Ancak şaşırtıcı biçimde, Keskinoğlu şirketi kamuoyundan gelen taleplere cevap vermek yerine, bu taleplerin bir anlamda sözcülüğünü yapan Greenpeace'e dava açtı. Bu dava bizim için endüstriyel tavukçuluğun sorunlarını gerek kamuoyu nezdinde, gerekse mahkemeler nezdinde anlatabilmek için çok büyük bir fırsat.

Harekete geç

Seni de birlikte Keskinoğlu'na uygulamalarına dair gerçekleri sormak için yutmadiksoruyoruz.org'a davet ediyor ve soruyoruz;

  • Aşağıda adı geçen ve bir kısmı antibiyotik olan profilaktik ilaçları son 5 yıl içerisindeki kullanım miktarlarınız nedir?
    Deccox, Elancoban, Robenz, Avatec, Monteban, Sacox, Salinomax, Kokcisan, Clinacox, Cygro, Maxiban, Aviax, Nicarbazin, Coxidin.
  • Son 5 yılda tavuk yemlerinde kullanılma üzere kaç ton soya ve soya ürünü ithal ettiniz? Bunların yüzde kaçı GDO'lu idi?
  • 2016'da yem içeriklerinizin üretilmesi için hangi pestisitlerden toplam kaç ton kullanıldı?
  • 2016 yılında her bir çiftliğinizde toplam kaç ton tavuk dışkısı/atığı üretildi? Bunları nerede ve nasıl bertaraf ettiniz?
  • Üretimde (taşeron çiftçiler tarafından) kullanılan her bir kümesin fiziki boyutları nedir? Bu kümeslere, son 1 yılda her bir üretim sürecinde kaç adet civciv sığdırılmıştır. Son 3 yılda kümes başına düşen ortalama tavuk sayısı kaç olmuştur?

Kategoriler
Etiketler