"Yutmayız" davasında ikinci duruşma

Keskinoğlu’nun sansür ısrarı

Yorum ekle
Haber - 18 Nisan, 2017
Greenpeace’in 2016 yılı Mayıs ayında başlayan “Yutmayız” kampanyasına karşı “haksız rekabet” gerekçesiyle Keskinoğlu’nun açtığı davanın ikinci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

İstanbul 61. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında Keskinoğlu’ndan gelen internet sitesine erişimin engellenmesi talebi reddedilirken, Keskinoğlu’nun beyanda bulunmak için süre talep etmesi nedeniyle davanın 20 Haziran 2017 tarihine ertelenmesine karar verildi.

Mahkeme davayı bir kez daha erteledi. Fakat Keskinoğlu için ortaya çıkan resim hiç de parlak olmadı. Greenpeace'i susturabileceğini düşünen Keskinoğlu, bu dava ile esas kamuoyu nezdinde mahkum oldu. Kamuoyunun tek beklentisi şeffaflık iken Keskinoğlu, dava açarak sansür yolunu seçti ki bu da kamuoyunun şüphelerinin haksız olmadığını ortaya koydu. ‘Yutmayız’ kampanyasını destekleyenlerin yalnızca Keskinoğlu’ndan değil tüm tavukçuluk endüstrisinden tek bir talepleri var; çevreyi ve insan sağlığını riske atan üretim uygulamalarının dönüşmesi. Bu sebeple Keskinoğlu'na yönelttiğimiz soruları şimdi tüm endüstriye yöneltiyor ve kamuoyunun beklentileri doğrultusunda kendilerini dönüştürmelerini talep ediyoruz.

Greenpeace, ilk duruşma öncesinde tavukçuluk sektörünün insan sağlığı ve doğayı gözeten şartlarda üretim yapması için başlattığı kampanyayı hukuk yoluyla sansürlemeye çalışan, Keskinoğlu’na 5 soru yöneltmişti. Şimdi bu soruları tüm tavukçuluk sektörüne soruyor ve insan sağlığı ile doğayı koruyacak dönüşümü bir an önce başlatmalarını talep ediyor. 

Etiketler