"Yutmayız" davasında ilk duruşma

Yorum ekle
Haber - 26 Ocak, 2017
2016 yılı Mayıs ayında başlattığımız “Yutmayız” kampanyasına karşı “haksız rekabet” gerekçesiyle Keskinoğlu’nun açtığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

İstanbul 61. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tarafların dinlenmesinin ardından dava 18 Nisan 2017 tarihinde görülecek 2. duruşmaya ertelendi.

Duruşmada verdiğimiz savunmada insan, çevre ve hayvan sağlığının korunması amacıyla tavukçuluk endüstrisine seslenen “Yutmayız” kampanyası kapsamında sektörün önde gelen firmalarından üretim koşullarını insan sağlığı ve çevreyi gözetecek şekilde dönüştürmeleri talebinde bulunulduğunu dile getirdik. Çağrının sadece Keskinoğlu’na değil tüm endüstriyel tavukçuluk sektörüne yöneltildiğini vurguladık.

Keskinoğlu gerekli delilleri toplayamadığı gerekçesiyle davanın ertelenmesini talep etti. Davanın ikinci duruşması 18 Nisan 2017 tarihinde görülecek.

Sorularımız 20 gündür yanıtsız

Tavukçuluk sektörünün insan sağlığı ve doğayı gözeten şartlarda üretim yapması için başlattığımız kampanyayı hukuk yoluyla sansürlemeye çalışan, Keskinoğlu’na 6 Ocak 2017’de 5 soru yönelttik. Keskinoğlu, 17 bini aşkın kişinin Greenpeace’le birlikte yönelttiği sorular karşısında sessizliğini 19 gün koruyabildi. Duruşmaya bir gün kala, 25 Ocak Çarşamba günü Keskinoğlu, sorularımızı yanıtladı.

Yanıtlar son derece çarpıcı idi. Keskinoğlu, “GDO’lu yem ithal edildiğini” ve “Tavukların A4 kağıdı kadar alanda yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldıklarını” kabul etti. Ne var ki “Ne kadar profilaktik kullanıldığı”, “Ne kadar GDO’lu soya ithalatı yapıldığı” veya “Ne kadar pestisit kullandığı” soruları ise net olmayan cevaplarla geçiştirildi, gerçek rakamlar gizlendi.

Toplumun zihnini meşgul eden soru işaretlerinin tamamının açıklığa kavuşması ve Türkiye’deki milyonlarca ailenin sofraya huzurla oturabilmesi için ‘Yutmadık, Soruyoruz’ demeye devam edeceğiz.

Harekete geç

Sen de #YutmadıkSoruyoruz demek için bu bağlantıyı tıkla, kampanyaya katıl!

 

Kategoriler