İspanyol atıkları gidiyor, sıra zehirli varillerde

MV Ulla operasyonu, beş yıllık bir gecikmeyle bugün başlıyor.

Basın bülteni - 3 Haziran, 2005
Greenpeace, İskenderun'da bugün başlayan, MV Ulla'nın içindeki atığın çıkarılması operasyonuna 'tanıklık ediyor'.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı'nın da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri temsilcileri, MV Ulla'nın atığının çıkarılmaya başlanacağı gün, sıranın İtalyan atıklarında olduğunu belirtiyor.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, MV Ulla'nın atığının çıkarılmaya başlanacağı gün, sıranın İtalyan atıklarında olduğunu belirtiyor.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, MV Ulla'nın içindeki atığın geç de olsa çıkarılma kararından memnuniyetlerini dile getiriyor. Arkada atığı çıkarma operasyonunu yapacak olan gemiler görünüyor.

Five years later, MV Ulla scandal gets close to an end

Greenpeace eylemcileri, çalışmaların başladığı İskenderun Limanı'nın kıyısında"Atık ticaretini durdurun!" ve "İspanyol atıkları gidiyor, sıra İtalyan atıklarında!" yazılı iki pankart açarak hükümetin yasadışı tehlikeli atık ticareti sorununa acil önlem almasının önemini vurguladılar.

Eylemciler ayrıca İtalyan zehirli varilllerinin depolandığı Samsun ve Sinop'un uzaklıklarını gösteren trafik levhaları dikerek, hükümete ülkedeki diğer atık ticareti olayını çözmesi için 'yol gösterdi'.

İskenderun Çevre Koruma Derneği'nin konu ile ilgili açmış olduğu, Greenpeace'in de katıldığı standda çalışmalar izlenirken, önemli bir küresel sorun olan tehlikeli atık ticaretine dikkat çekilerek bir imza kampanyası da başlatıldı.

Beş yıllık skandal

Greenpeace, geminin kargosunun tehlikeli içeriğini, 2000 yılının Şubat ayında, gemi İsdemir limanında demirlemişken ortaya çıkarmıştı. Kargodaki külde yapılan analizde belirlenen sınırların üstünde Krom VI'ya rastlanmış; bunun ardından Çevre Bakanlığı gemiyi mühürlemişti.

Uluslararası çevre örgütü, atığın İspanya'daki üç termik santralden yüklendiğini, atığın orijinal rotasının Cezayir olduğunu tespit etmişti. Ancak gemi, Cezayir tarafından reddedildikten sonra, bilinmeyen nedenlerle Türkiye'ye gelmişti.

Greenpeace, Ekim 2000'de İspanya Büyükelçiliği'nin önünde bir eylem yaparak İspanya'nın Basel Anlaşması'nın getirdiği yükümlülükler uyarınca atığı geri alması istemini yinelemiş, İspanyol hükümeti atık üzerindeki sorumluluğunu 2002'de kabul etmişti.

Bununla birlikte Türkiye'deki yasal süreç daha ileri bir adımı engelledi. Bu sırada, gemi, ambarındaki zehirli atıklarla birlikte kaderine terk edildi. Hem Greenpeace hem de uzmanlar, yetkilileri 35 yaşındaki geminin her an batabileceği konusunda uyardılar. Ancak bu uyarılar dikkate alınmayınca, gemi 6 Eylül 2004'te, içindeki toksik atıkla birlikte battı.

Sıra İtalyan atıklarında

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, hükümetler zamanında eyleme geçmeyince uluslararası anlaşmaların yararı olmadığını söyledi: "MV Ulla'daki atığın Akdeniz'i tehdit etmesi yıllar önce engellenebilir, atık geri gönderilebilirdi. Ancak her iki hükümetin sorumluluklarını zamanında yerine getirmemesi, bu tehlikeli atık ticareti olayının bir skandala dönüşmesine neden oldu."

Dökmecibaşı, MV Ulla olayının, Türkiye'deki tek yasadışı tehlikeli atık ticareti olayı olmadığını, gerçek bir kontrol mekanizması gerçekleşmediği sürece de bunun son olamayacağını, içi toksik madde dolu İtalyan menşeili yüzlerce varilin Samsun ve Sinop'taki iki depoda on sekiz yıldır beklediğini anımsattı:

"Hükümet, atıkların beş yıl aradan sonra çıkarılmasını bir başarıymış gibi sunuyor. Bu başarıya ve hükümetin onurlu ve tutarlı bir atık ticareti politikası olduğuna, ancak aynı tutumu İtalyan atıkları konusunda da kararlı bir biçimde sergiledikleri zaman inanabiliriz."

Notes:

1988 yılında, 300'den fazla varil esrarengiz bir şekilde Karadeniz'in Türk kıyılarına vurdu. Hükümet, İtalyan menşeili olduğu sonradan anlaşılan varilleri Sinop Soğuksu'da ve Samsun Alaçam'da iki depoda saklamaya karar verdi. Greenpeace'in İtalya Çevre Bakanlığı önüne bu varillerden götürerek eylem yapmasının ardından Çevre Bakanı ile yapılan görüşmede atıklarını geri alacaklarını taahhüt etmesine karşın Italyan hükümeti sorumluluğunu hâlâ reddetmektedir. İtalya'nın bir yıllık suskunluğunun üzerine Greenpeace 2003'te Basel Konferansı'nda taahhütte bulunmalarını talep etmiş ve ardından da İtalyan Büyükelçiliği önünde eylem yapmıştı. Iki hükümetin oluşturduğu ortak uzmanlar komitesinin ilk toplantısından da bir sonuç alınamamış ve bir ilerleme hâlâ kaydedilmemiştir.

Kategoriler