Greenpeace'ten Asya Kalkınma Bankası'na uyarı

Greenpeace Asya Kalkınma Bankası'nı uyardı: "Kirli Yatırımlardan Vazgeçin"

Basın bülteni - 5 Mayıs, 2005
Greenpeace, İstanbul'da devam etmekte olan Asya Kalkınma Bankası (AKB) toplantısında, Banka'nın iklim değişimi konusundaki ikiyüzlülüğünü ortaya koyan bir rapor açıkladı. Eylemciler tarafından toplantı katılımcılarına dağıtılan rapor, AKB'nin enerji politikalarını eleştiriyor.

Greenpeace Güneydoğu Asya Enerji Kampanyası Sorumlusu Red Constantino, Asya Kalkınma Bankası toplantısı katılımcılarına, Greenpeace'in Banka'nın kömür santrallerine yaptığı yatırımlar hakkında hazırladığı raporu dağıtıyor.

Greenpeace Güneydoğu Asya'dan Red Constantino, "Asya Kalkınma Bankası, temiz enerji yatırımlarına destek vermek yerine, iklim değişikliğinin baş sorumluları olan kömür santralleri gibi kirli çözümlere kredi vermekte ısrar ediyor. Konuyu toplantıda dile getiriyoruz ki, katılımcılar Banka'nın ikiyüzlü politikalarının farkına varsın." dedi.

Greenpeace raporu, AKB'nin enerji portföyünün çok büyük bölümünü fosil yakıtlara dayalı enerji yatırımlarının, özellikle kömür santrallerinin oluşturduğunu; ancak Banka kaynaklarının yalnızca yüzde 2'sinin yenilenebilir enerji yatırımlarına ayrıldığını ortaya koyuyor.

Tayland'ın Yatağan'ı

Uluslararası çevre örgütü, AKB'nin yatırım portföyünü 'utanç verici' bulduğunu söylerken, Filipinler gibi ülkelerde Banka fonlarının yalnızca yüzde 0.09'unun, yani on binde 9'unun rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ayrıldığını ifade ediyor. Banka, aynı zamanda Tayland'da 1.434 Megavatlık BLCP kömür santralinin yapımını, gerek yerel gerek ulusal çapta büyük protestolara rağmen finanse ediyor. Üstelik Tayland için çok kötü bir örnek var: Yine Banka tarafından finanse edilmiş olan 2.625 Megavatlık Mea Moh kömür santrali yapıldıktan sonra, bölgede solunum yollarına bağlı hastalıklar yüzünden ölenlerin sayısı arttı. Bu dönemde bölgede yapılan taramalarda 42 bin kişide solunum yollarına bağlı yetersizlikler tesbit edildi.

İlginç olan bir başka durum da, bölgenin dünyada iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgeler arasında yer alması. Örneğin Tayland ve Kamboçya, şu anda çok büyük bir kuraklık dalgasıyla karşı karşıya.

Greenpeace üyeleri, geçtiğimiz gün AKB Başkanı Haruhiko Kuroda ile yaptıkları bir toplantıda, Banka'nın BLCP santralinin yapımını finanse etmekten vazgeçmesini talep etmişlerdi. Kuroda, Greenpeace üyelerine 'konuyu gözden geçireceğini' söylemişti. AKB, bu projeye yaklaşık 210 milyon dolar para akıtıyor.

Greenpeace, AKB'den kömür santrallerinin finansmanının durdurulmasını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ayrılan fonun artırılmasını talep ediyor.

VVPR info:

Ertan Keskinsoy, (212) 248 0331,

Kategoriler