Greenpeace'in gözü Erdoğan'ın üzerinde

Basın bülteni - 8 Haziran, 2005
Greenpeace, Başbakan Erdoğan'ın Bush'la buluşmasının öncesinde, İncirlik'teki nükleer bombaların geri gönderilmesini istedi.

Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, Greenpeace'in Başbakan Tayyip Erdoğan'dan George W. Bush'a Türkiye'de bulunan ABD'ye ait nükleer bombaları geri almalarını talep etmesini istediğini belirtti.

Avrupa'nın dört bir yanındaki nükleer silah sahibi ülkelerden gelen Greenpeace eylemcileri, Türkiye yurttaşlarının ve tüm dünyanın Erdoğan'ın gezisini izlediğini belirtti. Eylemciler, Başbakanlık'ın önünde üzerinde göz resimlerinin yer aldığı büyük balonlar açıp göz biçimindeki maskeler taktılar; aynı zamanda "Nükleer bombalar dışarı!" yazılı bir pankart açtılar.

Greenpeace Akdeniz Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, nükleer bombaların bölgesel ve küresel güvenliği tehdit ettiğini belirtti: "Sayın Erdoğan'dan Bush'a Türkiye'de nükleer bomba konuşlandırılmasını istemediğimizi, varolanların da geri gönderilmesi istemimizi iletmesini istiyoruz."

ABD Yönetimi BRAC (Base re-alignment and closure / Üslerin yeniden yerleştirilmesi ve kapatılması) çerçevesinde Avrupa'daki nükleer silahlarının yerlerini değiştiriyor. Bu bağlamda, Ortadoğu'ya en yakın müttefik olan Türkiye'ye önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla nükleer bomba gönderilmesi olasılık dahilinde. Tümer, Erdoğan'ın bu olasılığı baştan koşulsuz olarak reddetmesi gerektiğini söyledi: "Türkiye, ABD'nin bombalarını depolamak yerine, nükleer silahlardan arındırılmış bir Ortadoğu için önderlik etmelidir. Bunun ilk adımı ise, ABD'nin İncirlik'teki nükleer bombalarını geri göndermektir."

Küresel çevre örgütü, geçtiğimiz ay İncirlik'te üssün hemen yakınında bir 'Barış Elçiliği' açmış ve yerel halkı konu hakkında bilgilendirme çalışmaları başlatmıştı.*

Halk da nükleer bomba istemiyor

İki yıl önce TBMM, kamuoyu baskısı sonucu İncirlik'in Irak'ın işgali süresince ABD tarafından kullanılmasını öngören tezkereye onay vermemişti. Geçtiğimiz Haziran ayında NATO zirvesi sırasında Greenpeace'in bağımsız bir araştırma şirketine yaptırdığı bir araştırmada, kamuoyunun yüzde 72'si, Türkiye'nin nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge olmasını destekleyeceklerini belirtmişti.

Other contacts:

Aslıhan Tümer
Greenpeace Akdeniz
Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu
(532) 584 1989


Ertan Keskinsoy
Greenpeace Akdeniz
Basın ve İletişim Sorumlusu
(532) 324 3204

Notes:

* Greenpeace gönüllülerinin İncirlik'teki Barış Elçiliği sırasında çektikleri fotoğraf ve tuttukları notlara http://weblog.greenpeace.org/peacecamp adresinden ulaşabilirsiniz.
** Raporun tam metni, http://www.greenpeace.org/turkey/press/reports/nuekleer-silahlar-uezerine-kamuo adresinden indirilebilir.
Greenpeace, Başbakan Erdoğan'a yurttaş isteklerini iletebilmek amacıyla bir de 'Sanal Eylem' başlattı. Ayrıntılar için şu adrese göz atınız:
http://act.greenpeace.org/ams/e?a=1779&s=gen

Kategoriler