Temiz enerjinin artık bir yasası var

Yenilenebilir enerji yasa tasarısı geçti

Basın bülteni - 11 Mayıs, 2005
TBMM'nin dün yapılan oturumunda yaklaşık 10 aydır yasalaşmayı bekleyen 'Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimine İlişkin Tasarı' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Özgür Gürbüz, "Rüzgar Gücü 12" raporunun yayımlanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısının açılış konuşmasını yapıyor. Toplantının konukları, Greenpeace Yenilenebilir Enerji Birimi Başkanı Sven Teske -sol başta- ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Derneği Başkanı Corin Millais -sağ başta-

Önümüzdeki 6-7 aylık süreçte uygulanabilirliği ortaya çıkacak olan yasanın artı ve eksilerini gözler önüne serilecek. Bu yasa, Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji yasası; bu yüzden de Türkiye'nin geleceğe dönük enerji politikalarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak.

26 Nisan tarihinde yayınladığımız Rüzgâr Gücü 12 raporu, yenilenebilir enerji kaynakları içinde yer alan rüzgâr enerjisinin ciddi bir seçenek olduğunu, istenirse 2020 yılına kadar dünya elektriğinin yüzde 12'sinin rüzgâr enerjisinden sağlanabileceğini ortaya koymuştuk. Bunun sonucunda 2 milyon kişiye iş sağlanırken, 11 milyar ton karbondioksit salımının da önlenerek tehlikeli iklim değişikliğini durdurmak için de önemli bir adım atılabileceğini belirtmiş, yaptığımız çağrıda, yenilenebilir enerji kaynaklarının ancak uygun yasalarla desteklendiği takdirde hayata geçebileceğinin ısrarla altını çizmiştik.

"Tarihi bir gün"

Yasanın kabulünden sonra Enerji Bakanı Hilmi Güler'in Meclis'te yaptığı teşekkür konuşması, enerji sektöründe kararların çevresel kaygılar gözönünde bulundurulmadan alınamayacağını kanıtlar nitelikteydi. Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Özgür Gürbüz, "Hilmi Güler'in yasanın geçtiği günü, 'havayı kirletmeyen, karbondioksit salımlarına yol açmayan, yerli kaynakların önünü açan ve çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmaya yönelik tarihi bir gün' olarak nitelemesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, yenilenebilir enerji kaynaklarının bugüne kadar ısrarla üzerinde durduğumuz, diğer enerji kaynaklarına kıyasla sağladığı üstünlüklerine resmiyet kazandıran bir konuşmaydı." dedi. "Sayın Güler'in bu duyarlığını sürdürmesini ve bundan sonra Türkiye'ye dayatılmaya çalışılan her türlü kirli enerji yatırımını reddetmesini istiyoruz."

Kategoriler