Nükleer silahlardan arındırılmış bir Ortadoğu için tam zamanı!

NPT konferansı: sonuç kötü

Basın bülteni - 30 Mayıs, 2005
Greenpeace, İncirlik Askeri Üssü yakınındaki 'Barış Elçiliği'nden yaptığı yazılı açıklamayla, Nükleer Silahların Artırılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (Non-Proliferation Treaty / NPT) New York'taki Gözden Geçirme Konferansı'nın küresel nükleer silah cephaneliğinin azaltılmasına ilişkin bir karara varma konusundaki başarısızlığını kınadı.

Greenpeace Akdeniz Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, Greenpeace'in İncirlik'te bugün bir basın toplantısıyla açtığı 'Barış Elçiliği'nin basın toplantısında. İncirlik, ABD'nin 90 nükleer bombasının bulunduğu bir üsse evsahipliği yapıyor.

Greenpeace eylemcileri, Adana sokaklarında bildiri dağıtıyor.

Geçen Cuma (27 Mayıs) sona eren NPT toplantılarına koşut olarak, Greenpeace Akdeniz, Adana İncirlik'te ABD'ye ait 90 nükleer silahın bulunduğu hava üssü yakınlarında bir Barış Elçiliği açtı. Elçilik, bölgedeki nükleer silahların varlığına ve oluşturdukları tehdide dikkat çekerek, bu silahların Türkiye'den çıkartılmasını Başbakan Tayyip Erdoğan'dan talep etmek amacıyla kuruldu.

Greenpeace Akdeniz Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, Greenpeace'in nükleer silahların bölgenin dengesizliğini arttırması nedeniyle, Ortadoğu'da süregelen gerilimden duyduğu kaygıyı dile getirdi: "Güvenlik ve denge, yalnızca tam bir küresel nükleer silahsızlanma sayesinde başarılabilir. Nükleer silah sahibi devletler, varolan cephaneliklerini azaltmaya başlamak, Nükleer silah sahibi olmayan devletler ise nükleer hırslarından vazgeçmek zorundadır. NPT konferansına katılan 150 ülkenin bu konuda sonuç almakta gösterdiği iradesizlik, dehşet vericidir."

Amerika Birleşik Devletleri'nin, silahsızlanma konusundaayak diremesi ve yakında nükleer denemeleri yeniden başlatma tehdidi, Kuzey Kore ve İsrail'in nükleer silah varlığı, İran ile ilgili tartışmalar ve Japonya'nın nükleer silah yapımına uygun plütonyum üretim programlarına ilişkin kaygılar, konferansın topluca başarısız olmasında rol oynadı.

Tümer sözlerini şöyle sürdürdü: "Etkin bir nükleer silahsızlanmaya doğru ilk adım, bölgedeki tüm ülkelerin dile getirmiş olduğu, Nükleer Silahlardan Arındırılmış bir Ortadoğu Bölgesi olacaktır. Bu ise NATO çerçevesinde konuşlandırılmış olan ABD nükleer cephaneliğinin Türkiye'den çıkartılması ile buradan başlatılabilir. Nükleer silah sahibi devletlerin nükleer silahları olmayan devletlerde nükleer cephanelik bulundurmaması gerektiği için, NATO'nun Türkiye'deki nükleer silah varlığı, NPT'ye aykırıdır. Türkiye, nükleer silahsızlanma için bölgede öncülük yapmalıdır."

Greenpeace bölgedeki devlet başkanlarına, silahsızlanmayı ciddiye alarak, NPT çerçevesinde tam bir nükleer silahsızlanmanın yolunu açarak bu korkunç tehdide son verecek olan, nükleer silahlardan arındırılmış bir Ortadoğu talebinde bulunmaları çağrısında bulunuyor.

VVPR info:

Aslıhan Tümer, Greenpeace Akdeniz, Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu (532) 584 1989

Kategoriler