ABD'de nükleer alarmı

Basın bülteni - 24 Ağustos, 2011
Dün yaşanan 5.9 büyüklüğündeki Virginia depreminin ardından, North Anna santralinde iki reaktörde elektrik sıkıntısı yaşanırken, İrene kasırgası da santrali vurdu. Santralde hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Fukuşima'dan sonra nükleer santrallerin birden fazla doğal afete nasıl dayanabilecekleri konusu tartışılırken, dünden beri Virginia'da acil durum alarmı veriliyor. Amerika Virginia'da dün yaşanan 5,9 şiddetindeki depremin ardından, Virginia'da North Anna Santrali'nde iki nükleer reaktör yaşanan elektrik sıkıntısından sonra kapatıldı. Nükleer Düzenleme Ajansı'nın (NRC) yaptığı açıklamaya göre santralin dışında elektrik kesintisi yaşandı, ama dizel jeneratörler çalışır durumda. Ancak ardından gelen Irene kasırgası reaktörlere ikinci darbeyi vurdu. Şu anda santralde acil durum alarmı var, hasar tespiti çalışmaları yapılıyor ve yedek dizel jeneratörlerin çalışması takip ediliyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan "5.9 şiddetindeki bir depremin bile nasıl bir etki yaratabileceğini bir kez daha gördük. North Anna nükleer santrali 6,2 şiddetindeki depreme ve kasırgaya dayanıklı olarak tasarlanmış; ancak kaçıncı kez görüyoruz doğal afetler karşısındaki kırılganlığımıza çözüm olacak hiçbir teknoloji yok" dedi.

Kategoriler
Etiketler