Yarın balık istiyorsak, bugün deniz rezervleri şart!

Basın bülteni - 9 Haziran, 2008

09.06.2008, Antalya - Greenpeace gemisi Arctic Sunrise Akdeniz'de gerçekleştirilen "Akdeniz'i Koruyoruz!" turunun Türkiye ayağının son durağı olan Antalya limanına yanaştı. Greenpeace, tur boyunca tükenmek üzere olan mavi yüzgeçli orkinos avcılığını görüntüledi ve Akdeniz'de balıkçılığın geleceğini korumak için Kıbrıs Kanalı'nın tam koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Greenpeace ayrıca Dünya Denizler Günü'nde, deniz rezervleri ağını gösteren Google Earth haritasını tanıttı. (1)

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, "Doğu Akdeniz'deki mavi yüzgeçli orkinosun tükenmesine sebep olan aşırı avcılığa tanık olduk. Orkinos endüstrisi kendi sonunu hazırlıyor. Gemimize geçen hafta yapılan saldırı bunun bir kanıtı. Mavi yüzgeçli orkinos türünü korumak için avcılığın acil olarak durdurulması gerekiyor. Daha iyi düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve deniz rezervlerinin ilan edilmesi şart. Aksi takdirde balıkçılık için balık da gelecek de kalmayacak" dedi.

"Akdeniz'i Koruyoruz!" kampanyası şu anda üçüncü yılında. Geçtiğimiz üç yıl boyunca Greenpeace, "ölüm duvarları" olarak bilinen yasadışı akıntı ağları, aşırı ve yasadışı orkinos avcılığı gibi Akdeniz'in karşı karşıya olduğu tehditleri belgeledi. Mavi yüzgeçli orkinos stokları, düzenleme ve yönetim eksikliği gibi nedenler yüzünden büyük bir krizin eşiğinde.  Geçerli tek çözüm, stoklar iyileşinceye kadar avcılığı durdurmak ve kıyısal bölgeler ile uluslararası sularda deniz rezervleri ilan etmek. (2)

Banu Dökmecibaşı "Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı yapan (Türk, İspanyol, Kıbrıslı ve Yunan) yaklaşık 50 gemi belgeledik. Avcılık tamamen kontrol dışına çıkmış durumda. Balıkçılığın kapatılması, ICCAT (3) ve üye ülkelerin sorumluluğunda" diye ekledi.

Greenpeace yasadışı orkinos avcılığını belgeledi

Geçtiğimiz iki ay içinde Greenpeace orkinos avcılığında yapılan yasadışı çalışmalardan bazılarını belgeledi (4). Türk isimlere sahip Bolivya bandıralı iki gemi (Cevahir ve Abdi Baba 1) Malta'ya ulaştı ve hali hazırda var olan iki Libya gemisinin adını vererek bandırasını Libya olarak değiştirdi. Greenpeace ve WWF yetkilileri uyardı ancak gemiler Libya'da engellenmeden önce limandan ayrıldı. Hemen ardından Greenpeace ve WWF  en az 28 İtalyan gemisi aktif olarak Akdeniz'de avlanırken yasadışı İtalyan takip uçaklarının bu gemilere destek verdiğini tespit etti.

Arctic Sunrise gemisi ile Greenpeace geçen hafta, İspanyol bandıralı iki gemiyi Doğu Akdeniz'de avlanırken belgeledi (Nuevo Elorz ve Nuevo Panchileta). Her ikisi de en azından 3 yıldır bu bölgede avlanıyor. Ancak Kıbrıs'taki balık çiftliklerine balık sağlayan İspanyol teknelerinin hiçbirinin kaydı yok. Bu gemiler ve Kıbrıs'taki çiftlikler Akdeniz'deki mavi yüzgeçli orkinos üretiminin %60'ını kontrol eden İspanyol Ricardo Fuentes'e Hijos Grubu tarafından yönetilmektedir.

Greenpeace ayrıca Kıbrıs Kanalı'nda çeşitli noktalarda deniz yataklarının yeraltı fotoğraflamasını da yaptı. Fotoğraflar deniz yataklarındaki, dip trolleri tarafından yapılan tahribi ortaya çıkardı.

Greenpeace Araştırma Laboratuvarlarının başkanı olan Dr. Paul Johnston, "Gördüklerimiz, deniz canlılarının katliamının açık birer kanıtı. Eğer avlanma kapasitesini azaltarak ve deniz rezervleri oluşturarak kendini yenilemesi icin bir şans verirsek biyoçeşitlilik bir kaç yılda tamamen değişir ve gelecekte sürdürülebilir balıkçılık için yeterli kaynak sağlanmış olur" dedi.

Greenpeace dünya denizlerinin %40'ını kapsayan küresel bir deniz rezervleri ağı kurulması için çalışıyor. Deniz rezervleri ağı, denizlerimizi iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden koruyacak, sağlıklı balık stoklarının düzelmesini sağlayacak ve doğal yaşam alanlarını yokolmaktan kurtaracak. Bu kampanyanın bir parçası olarak Arctic Sunrise tehditleri belgeliyor ve deniz rezervleri talebini tekrar ediyor.  Siz de destek verin! www.bendegemideyim.com

Editöre notlar :

(1)    Google Earth haritası: http://www.greenpeace.org/international/campaigns/oceans/marine-reserves/roadmap-to-recovery/google-map-ten-marine-reserve

(2)    Greenpeace'in raporu "Akdeniz için deniz rezervleri" açık denizler için hazırlanmış deniz rezervleri haritasını da içeriyor.

http://www.greenpeace.org/raw/content/turkey/press/reports/raporakdeniz.pdf

(3)    ICCAT (Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu) Akdeniz'deki orkinos avcılığının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesinden sorumlu. 2006  yılında ICCAT'in bilimsel komitesi  stokların iyileşebilesi için av kotasını 15,000 ton olarak belirledi. Ancak ICCAT'in yıllık komitesinde  bu kota 28,500 ton olarak belirlendi. Bu bilimsel komitenin tavsiye ettiği skotanın neredeyse iki katı.

(4)    Orkinos endüstrisinin balıkçılık yönetimindeki Greenpeace raporlarının kronolojik listesini içeren dökğmanı, basın dosyasından temin edebilirsiniz.

          http://www.greenpeace.org/turkey/press/reports/orkinosbelgeler

Akdeniz'I Koruyoruz Bilgilendirme metni: http://www.greenpeace.org/raw/content/turkey/press/reports/bilgilendirmeraporu.pdf

Daha fazla bilgi için:

Yesim Aslan, Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu, 0532 324 32 04

Banu Dökmecibaşı, Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu, 0532 263 11 14

Kategoriler