Enerji Bakanı nükleer pazarlığı bırakıp barışçıl enerji kaynaklarına yoğunlaşmalı

Basın bülteni - 13 Nisan, 2004
Greenpeace, bugün Enerji Bakanı Hilmi Güler’i nükleer enerji kaynaklarına para ve zaman harcamak yerine, yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliği programlarını geliştirmeye çağırıyor.

Bizlere nükleer enerji teknolojisinin tehlikelerini hatırlatan Çernobil felaketinin 20. yılında, bugün, Hilmi Güler nükleer enerji santrallerinin yapımı konusunda işbirliği toplantıları yapacak.

Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim kampanya sorumlusu Hilal Atıcı, “Nükleer  endüstri, etkisini binlerce yıl sürdürecek milyonlarca ton atık yaratmıştır. Bugün bile santralde ve nükleer madde taşımacılığında kaza riskleri büyüktür. Radyoaktif atık sorunu ise çözülememiştir. Enerji Bakanımız geçmişten ders almalı, nükleer enerji kullanımını reddetmeli ve gelişmiş yenilenebilir enerji teknolojileri ve enerji verimliliği programlarına yönelmelidir” diyerek Hilmi Güler’i uyardı.

Avrupa’nın diğer 10 ülkesinde ise Çevre eski Bakanları (1) ve Greenpeace, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Mohamed ElBaradei’i nükleer enerji teknolojisini reddetmeye çağırdı.  

Atıcı, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı nükleer teknolojiyi teşvik etmeyi bırakmalıdır. Böylece, hem Çernobil benzeri nükleer felaket riskleri sona erer, hem de atom bombası yapımında kullanılan maddelerin üretimi engellenir” dedi.  

UAEA bir yandan nükleer silahların yaygınlaşmasını önlemekle görevliyken, diğer yandan son derece tehlikeli bir barışçıl nükleer güç masalını gündemde tutarak kendi kendisiyle çelişmektedir.  Eski çevre bakanları, UAEA Yönetim Kurulunu ve Eylül ayında gerçekleştirilecek olan UAEA Genel Kurulunu UAEA tüzüğünde değişiklikler yapmaya çağırmaktadır.

Çağrıya imza atanlardan eski Fransa Çevre Bakanı Senatör Dominique Voynet, ”UAEA bütün dünyada ısrarla nükleer endüstriyi teşvik etmektedir. Sivil ve askeri nükleer sanayi arasındaki işbirliğini özellikle gözardı ederek nükleer silah yapımında kullanılan malzemesinin yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Bu tehlikeli işbirliğinden devletler de sorumludur. Özellikle Fransa, para vermeye hazır olan herkese nükleer hammadde ve teknoloji satma politikasını terketmelidir. Sözkonusu ticaret, dünya barışını tehdit etmektedir.” dedi.

Hilal Atıcı, “38 yıldır nükleer santral sahibi olmaya çalıştıktan sonra, Enerji Bakanı geleceğimizle kumar oynamayı bırakıp çabalarını çağdışı kalmış elektrik şebekelerinden kaynaklanan  büyük enerji kayıplarını kapatmaya ve gerçek sürdürülebilir enerji kaynaklarına yöneltmelidir. Enerji Bakanı olarak halkın kendisine verdiği sorumluluğu ancak bu yolla yerine getirebilir” diyerek sözlerini bitirdi. 

Other contacts:

Hilal Atıcı, Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyacısı, 0 555 484 84 50

Yeşim Aslan, Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu, 0 532 324 32 04

VVPR info:

 

Notes:

(1) Çağrı mektubun imzalayan eski enerji bakanları:

1. Ukrayna Eski Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Sergiy Kurykin
2. Rusya Eski Çevre Bakanı, Victor Danilov-Danilian
3. Belarus Eski Çevre Bakanı Anatolii Dorofeev
4. İtalya Eski Çevre Bakanı, Edo Ronchi
5. Danimarka Eski Çevre ve Enerji Bakanı, Svend Auken
6. Belçika Eski Çevre Bakanı, Magda Alvoet
7. Çek Cumhuriyeti Eski Çevre Bakanı, Ivan Dejmal
8. Finlandiya Eski Çevresel Gelişim ve İşbirliği Bakanı, Satu Hassi
9. Fransa Eski Çevre ve Bölgesel Planlama Bakanı, Dominique Voynet
10. İngiltere Eski Çevre Bakanı, Micheal Meacher

Kategoriler