Facebook temiz enerjiyle arkadaş oldu

Basın bülteni - 15 Aralık, 2011
Facebook, Greenpeace'in kampanyasına cevap vererek, enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğini ve bu konuda liderlik edeceğini açıkladı.

Facebook'un kömürü bırakıp temiz enerjileri seçmesi için Greenpeace'in yürüttüğü kampanya sonuç verdi. Facebook bugün, Greenpeace'in kampanyasına cevap vererek, veri merkezleri de dahil tüm işlemlerinin enerjisini yenilenebilir enerjilerden sağlayacağını açıkladı. Facebook ayrıca enerji verimliliği konusunda liderliği üstlenerek diğer BT (Bilgi Teknolojileri) şirketlerini de yenilenebilir enerjiler konusunda teşvik edecek.

Greenpeace, bundan iki yıl önce başlattığı kampanya ile Facebook'tan enerjisini kömür yerine yenilenebilir enerjilerden sağlamasını talep etmiş ve kampanyaya Türkiye de dahil 14 ülkeden 700 bini aşkın kişi internet üzerinden destek vermişti. Kampanya ayrıca, bir günde en fazla Facebook yorumunu alarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazanmıştı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası sorumlusu Pınar Aksoğan, konuyla ilgili olarak "Greenpeace, Facebook'a, kömürden vazgeçmesi ve temiz enerji kaynaklarına yönelmesi sürecinde destek olacak. Bu, endüstri için takip edilmesi gereken bir örnek oluşturuyor. Temiz ve güvenli enerjilere doğru gerçekleşen bu geçiş küresel ısınma ile mücadelede bize güç kazandırırken aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı toplumları da garantiliyor. Türkiye de böyle bir geleceği hak ediyor. Önümüzde çok güzel bir örnek var. Aynı adımı şimdi de Türkiye'deki şirketlerden ve yatırımcılardan bekliyoruz. İlk olarak Gerze'de kömür yatırımı yapmak isteyen Anadolu Grubu'nu da bu başarılı girişimi örnek alarak temiz enerji yatırımlarına yönelmeye çağırıyoruz. Anadolu Grubu, Facebook'dan esinlenerek daha sağlıklı, modern ve vizyon sahibi bir enerji geleceği için Türkiye için başarı örneği olmalı" dedi.

Facebook'un sürdürülebilirlik programından sorumlu olan Marcy Skott "Facebook, enerjisini tamamen yenilenebilir enerjilerden sağlayacağı günü iple çekiyor. O günün mümkün olduğu kadar çabuk gelmesi için Greenpeace ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. İlk adım olarak, veri merkezimizin konumu, enerjisini yenilenebilir enerjilerden sağlayacak şekilde belirlenecek. Bir diğer önemli adım da Facebook platformunun çevre için kullanmasını sağlamak üzere Greenpeace'le çalışmak olacak. Greenpeace zaten çevre konusunda insanları bilinçlendirmek ve eyleme geçirmek konusunda Facebook'u etkili bir biçimde kullanıyor. Onlarla birlikte çalışarak insanların enerji verimliliği ve temiz enerjiler konusuna dahil olabileceği ve fikir paylaşımında bulunabileceği yeni yollar keşfedecek olmaktan heyecan duyuyoruz" dedi. 

Yapılan açıklamaya göre Facebook, enerji verimliliği teknolojileri konusunda araştırmalara devam edecek ve Open Compute Project (Açık Programlama Projesi) (3) aracılığıyla bu teknolojiyi diğer BT firmalarıyla paylaşacak. Greenpeace de bu projeye destek verecek. Facebook ayrıca, destek sağlayıcıların da veri merkezlerinin enerjisini yenilenebilir enerjilerden almalarını sağlamak için iş birliği yapmayı planlıyor.

Greenpeace ve Facebook, çeşitli kuruluşlar ve insanların Facebook üzerinden enerji verimliliği ve temiz enerji konularında paylaşımlarda bulunup işbirlikleri kurabilecekleri platformlar oluşturmak konusunda da anlaşmaya vardı. Destekçilerini kampanyalarına dahil etmek için Facebook'u etkin biçimde kullanan Greenpeace, tüm dünyada en fazla takip edilen çevre kuruluşu. Dünya çapında Greenpeace'in Facebook sayfalarının 3,8 milyonun üzerinde takipçisi bulunuyor. Türkiye'de de bu sayı 316.289 ve Greenpeace Türkiye'de Facebook'ta en fazla izlenen 13. kurum.

Greenpeace, Türkiye'de Anadolu Grubu'nun Sinop Gerze'de kurmayı planladığı de kömürlü termik santrallere karşı www.bukapaginaltinda.org web sitesi üzerinden kampanya yürütüyor.

Kategoriler