Felaketin üzerinden altı gün geçti, hükümetin kafası hâlâ kuma gömülü

Dört yıl süren aymazlıktan ders alınmadı. İspanya'nın çağrısına yanıt verecek kimse yok.

Basın bülteni - 9 Eylül, 2004
Greenpeace, hükümeti toksik atık taşıyan MV Ulla'nın Pazartesi günü İskenderun açıklarında batması konusunda artık eyleme geçmeye çağırıyor.

MV Ulla, 2200 tonluk toksik atıkla birlikte batarken

Greenpeace'in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İspanyol Hükümeti durumun aciliyetinin farkında olduğunu Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Türkiye'ye iletti, yardım ve işbirliği önerdi. İspanya, ayrıca Basel Anlaşması çerçevesinde bir çalışma grubu oluşturulması önerisinde bulunuyor.*

Ancak aynı kaynaklara göre, Türkiye'deki sorumlu makamlar halen bu önerilere ve çağrılara yanıt vermiş değil.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, "Hükümetin İspanya'ya derhal yanıt vermemiş olması, tek kelimeyle skandaldır. İki taraf da bu yüzen bombayı dört yıl boyunca görmezlikten geldi. Şu anda en kötü senaryonun gerçekleşmiş olmasına rağmen hükümet kafasını kumda tutmaya devam ediyor." dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı, aynı tutumu Greenpeace'in kirliliğin engellenebilmesi için durum belirlenmesi amacıyla teknik yardım çağrılarına yanıt vermeyerek sergilemişti. İskenderun Çevre Koruma Derneği ve Greenpeace Akdeniz, bu amaçla bugün bir durum tesbit davası için İskenderun 1. Asliye Mahkemesi'ne başvurdu.

Greenpeace, hükümete İspanya hükümetinin çağrılarına derhal yanıt verilmediğinin doğru olup olmadığını soruyor, ve yetkilileri olayın ciddiyetine ve aciliyetine yakışır bir tutum sergilemeye çağırıyor.

VVPR info:

http://www.greenpeace.org/multimedia/download/1/586063/2/MV_Ulla_Sink_01.mpg

Notes:

* Basel Anlaşması, toksik atıkların OECD ülkelerinden OECD üyesi olmayan ülkelere taşınmasını denetleyen, Birleşmiş Milletler bünyesinde bir anlaşma.

Kategoriler