Fransa'da nükleer patlama

Basın bülteni - 12 Eylül, 2011
Fransa'nın Gard bölgesinde bulunan Marcoule nükleer atık tesisinde ayaşanan patlamaya ilişkin Greenpeace görüşüdür:

'Öncelikle Greenpeace olarak bugün Fransa'da yaşanan nükleer kazada ölen işçinin ailesine baş sağlığı diliyor ve yaralıların bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.

Şu anda bölgeden gelen bilgiler çok sınırlı. Fransız Hükümeti'nin, bölge halkını, kazanın detayları ve radyoaktif sızıntı tehlikesi hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmesi gerekiyor.

Henüz kazanın nedenini tam olarak bilmiyoruz. Ancak bu kaza nükleer enerjinin tehlikeleri konusunda bizi bir kez daha uyarıyor. Bu tesis, Fransa Hükümeti'nin stres testi yapılmasını istediği bölgeler içinde yer almadığı gibi, Nükleer Güvenlik Ajansı'nın incelediği son tesisler arasında da değildi. Bu da, Fukuşima'dan sonra yeterince ders alınmadığını ortaya koyuyor.'

Sinop için Fransa ile görüşülüyor

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, 'Türkiye Hükümeti, Sinop'ta kurmayı planladığı nükleer santral için Japonya ile görüşüyordu. Fukuşima'da yaşanan kazadan sonra görüşmelerden vazgeçen taraf Japonya oldu. Şimdi ise Fransa ile görüşülüyor ve Fransa'dan da bir nükleer kaza haberi geldi. Son altı ay içinde üç ayrı kıtada nükleer kaza yaşandı. Japonya ve ABD'nin ardından şimdi de Fransa… Türkiye Hükümeti, dünyada yasanan nükleer kazaların insanlığa doğaya ve ekonomiye verdiği yıkıcı zararları görmezlikten geliyor. Hükümet, bir an önce nükleer inadından vazgeçmeli ve tercihini temiz ve güvenilir olan yenilenebilir enerjilerden yana kullanmalıdır' diyor.

Kategoriler
Etiketler