Gerzelilerin gücü Efes'i yendi

Basın bülteni - 20 Aralık, 2011
Gerze'de kurulması planlanan kömürlü termik santral için gerekli belgelerin tamamlanmasına bir gün kala, Gerze Halkı ve Greenpeace, santral alanında oluşturdukları 'insan pankartı'yla bir kez daha 'kömüre hayır' dedi.

Anadolu Grubu'nun Gerze'de kurmak istediği termik santralin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu için gerekli belgelerin verilmesine bir gün kala, Greenpeace ve Gerze halkı santral alanında toplanarak tepkilerini dile getirdi. Alanda toplanan 100'den fazla kişi bir araya gelerek 'girilmez' işareti oluşturdu ve 'Gerzelilerin gücü Efes'i yendi' pankartı açtı. Gerze Belediyesi ve Yeşil Gerze Çevre Platformu'nun da desteğiyle gerçekleşen etkinlikte Greenpeace, santral alanının önüne, Efes ve kömürün giremeyeceğini belirten bir tabela yerleştirdi.

21 Aralık Çarşamba günü, Anadolu Grubu'nun Gerze'de termik santral projesine yeni bir ÇED (Çevre etki değerlendirme) raporu hazırlamak için aldığı ek süre dolmuş olacak (1). Santralin kurulmasına karşı üç yıldır direniş gösteren ve dört aydır çadır nöbeti tutan Gerze halkı, şirketin ÇED raporu için gerekli zemin etütlerini yapmak için bölgeye girilmesine izin vermemişti. 21 Aralık tarihine kadar gerekli belgelerin tamamlanmamış olması, yerel mücadele adına büyük bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, 'Kömürlü termik santrallerle mücadele sadece bir çevre meselesi değil, yaşam hakkı meselesi. Yerel halklar bu mücadelenin esas zemini. Türkiye'nin yüz yüze olduğu en büyük çevresel sorunlardan biri olan 50 kömürlü termik santral planına karşı mücadelenin baş rolünde de onlar var. Sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ortak paydası olan çevrenin havasını, suyunu ve geleceğini korumak için bedelini çok ağır ödeyeceğimiz bu hatanın gerçek şahitleri olarak onlar sessiz kalmıyorlar. Gerze'deki direniş bugün büyük bir kazanım elde etti, yerel halkların mücadelesinin büyük şirketlere karşı gücünün bir ispatı olarak, Türkiye'deki diğer mücadeleler için de bir örnek oluşturdu' dedi.

Gerze halkı üç yıldır mücadele ediyor   

  • Anadolu Grubu'nun kurmak istediği termik santrale karşı Gerze halkı yaklaşık üç yıldır mücadele veriyor. Son üç aydır bu mücadele, santral alanında kurulan çadırlarda aktif bir direniş olarak devam ediyor. 5 Eylül'de polisin gaz bombası ve coplarla yaptığı müdahalede 25 köylü yaralandı. Köylüler, Tuncay Özilhan termik santral planlarından vazgeçene kadar direnişe devam edecekler.
  • 23 Kasım'da Greenpeace ve Gerze halkından 4 kişi Anadolu Grubu'nun İçerenköy binasında bir eylem gerçekleştirdi ve Grup başkanı Tuncay Özilhan'a verilmek üzere bir mektup teslim etti.
  • 26 Kasım Cumartesi günü, saat 11.00'de Gerze'de kömürlü termik santrale karşı yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla bir miting gerçekleşti.
  • 7 Aralık'ta Anadolu Efes ve Armani Milano arasında oynanan maçta 'Bir üçlük de kömüre karşı at' yazılı bir pankart açan Greenpeace eylemcileri maç çıkışında Tuncay Özilhan'a 'kömürün gerçek maliyeti' üzerine bir rapor verdi.

Kategoriler