Greenpeace Genel Direktörü Kumi Naidoo toplantıdan çıkarıldı

Basın bülteni - 9 Aralık, 2011
BM iklim zirvesinde gerçekleştirilen protesto gösterilerinin ardından Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü konferans dışına çıkarıldı.

Durban Birleşmiş Milletler iklim zirvesinde hala bir anlaşma sağlanamaması ve başta ABD olmak üzere bir avuç ülkenin toplantıda bağlayıcı, kapsamlı ve adil bir sözleşmenin çıkmasını engellemesi üzerine, tüm dünyadan yüzlerce gösterici bugün konferans salonu önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirdiler. Göstericiler arasında Greenpeace, 350.org, Friends of the Earth, AVAAZ gibi organizasyonlar ile Türkiye'den gazeteci ve yazarlar da bulunuyordu.

İki saatin üzerinde devam eden gösterilerin ardından Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, Türkiye'den gazeteci yazar Ömer Madra ve gazeteci Mehveş Evin konferanstan çıkarıldı.

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo ile diğer dokuz Greenpeace eylemcisinin toplantı katılım akreditasyonu elinden alındı ve binaya tekrar girmesi yasaklandı.

Kumi Naidoo, "Burada iklimin ve insanların hayatının korunması için acil eylem talep eden insanlar dışarı atıldı. ABD delegasyonu anlaşmayı reddederek, Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin haritadan silineceği koşulları hazırlıyor. Onurlu Amerikan halkının, kendi karar vericilerinin de içinde bulunduğu insanların bir araya gelerek ülkelerinin sonunun planlandığını bir an için düşünmelerini istiyorum. Bu kendileri için nasıl kabul edilemez bir durumsa, yakın bir gelecekte bu sonla karşılaşacak olan küçük ada develeri için de kabul edilemez." dedi.

Kategoriler