Greenpeace, Polonya'nın nükleer santral planlarını protesto ediyor

Kömürün yerini yenilenebilir enerji kaynakları alabilir

Basın bülteni - 14 Eylül, 2004
Greenpeace, Polonya hükümetinin nükleer santrallara yatırım yapma kararını protesto ediyor.

Çernobil kazasının ardından nükleer tesislerin hali

Greenpeace Enerji Uzmanı Erwin Mayer, "Polonya, karbondioksit gibi sera gazları salıp küresel ısınmaya yol açan kömür santrallerinin yerini alacak devasa bir biyokütle ve rüzgar enerjisi potansiyeline sahip. Bu seöenek dururken nükleer enerjiye yatırım yapmak akıllıca değil." dedi. Avrupa Birliği'nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı Polonya'da Yenilenebilir Enerji Yönergesinin Uygulanması raporuna göre, Polonya çevre dostu kaynakları kullanarak 45 milyar kilowatt saat elektrik üretme kapasitesine sahip. Şu anda bu potansiyelin yalnızca yüzde 5'i kullanılıyor. Bu potansiyel, 2.4 megawattlık bir nükleer santralin üretebileceği toplam elektriğin yaklaşık üç katı.

Komşu ülkelerle karşılaştırıldığında, Polonya'da özellikle rüzgar gücü çok elverişli. Baltık Denizi'ndeki bazı noktalar, yıllık ortalama saniyede 10 metrelik bir rüzgar sağlıyor. Ayrıca ülkedeki büyük ormanlar ve tarımsal yapı nedeniyle, Polonya büyük bir biyokütle ve biyogaz potansiyeline sahip.

Teşvik yasası eksik

Polonya'nın halihazırda yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesi yönünde hedefleri var; ancak bunları yaşama geçirecek uygulamalar yok. 2002 yılında 60 gigawattsaatlik rüzgar enerjisi üretilmiş olmasına karşın, çevre dostu elektrik üretim yöntemlerinin Almanya, İspanya ya da Avusturya'da olduğu gibi teşviki sözkonusu değil.

Greenpeace, ayrıca ekonomik büyümenin daha fazla enerji tüketimi anlamına geldiği yönendeki önkabulleri de reddediyor. Polonya, Almanya ya da Fransa gibi ülkelerin dört katı bir enerji yoğunluğuna sahip. Bu, Polonya'nın aynı milli hasılayı gerçekleştirmek için dört kat fazla enerji üretmesi gerektiği anlamına geliyor. Böylece ülke, kalkınırken gaz salınımlarını azaltıp aynı anda nükleer enerjiden uzak durabilir.

Şu da var ki, nükleer enerji, elektrik üretmenin en maliyetli yöntemlerinden biri. Yeni nükleer santraller, yenilenebilir enerji kaynaklarından çok daha pahalıya mal oluyor. Mayer, "Eğer hesaplara tüm toplumsal maliyetleri ve söküm aşamasındaki maliyetleri de eklerseniz, bu seçeneğin sürdürüelebilir olmadığı daha başında ortaya çıkıyor. Polonya'ya nükleer enerjiden uzak durmasını ve elindeki yüksek yenilenebilir enerji potansiyelinin kullanmayı öneriyoruz." diyor.

Kategoriler