Greenpeace'ten 'temiz enerji' yasası için eylem

Çevre örgütü, Babacan'dan Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısı'nı engellemekten vazgeçmesini istiyor.

Basın bülteni - 30 Kasım, 2004
Greenpeace eylemcileri, bugün Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın önünde üzerinde bir tüy olan, 2.80 metre boyunda bir dille eylem yaptı. Eylemciler "Dilimizde tüy bitti; rüzgâr, güneş, şimdi!" ve "Babacan, rüzgârın önünde durma!" yazılı iki pankart açtı. Eylemciler, Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji yasasının TBMM'de bir an önce onanmasını istedi.

Greenpeace Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın önünde Babacan'ı yenilenebilir enerji yasa tasarısını engellemekten vazgeçmeye çağırıyor.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Babacan, bu yasa tasarısına 'yenilenebilir enerjinin verimli olmadığı' gibi geçersiz gerekçelerle karşı çıkıyor. İlginç olan, Babacan'ın bunları söylerken BP ve Shell gibi petrol devlerinin fikirlerini benimsediğini saklamaması.*

Meclis'in bu yasa tasarısını aylar önce yasalaştırması bekleniyordu. Yasa, rüzgâr enerjisinden üretilecek elektriğe alım garantisi getiriyor. Ancak gerek Babacan'ın muhalefeti, gerek nükleer enerjinin tekrar ve tekrar gündeme getirilmesi, Türkiye'de bir enerji reformunun gerçekleşmesini bugüne kadar geciktirdi. Bu yasa, Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji yasası olacak.

Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Özgür Gürbüz, "Bu yasa, rüzgâr, küçük hidroelektrik, jeotermal gücün kullanımını destekleyecek ve Türkiye'deki yenilenebilir enerji pazarına soluk verecek. Avrupa'daki benzerleriyle karşılaştırılınca zayıf olan bu yasa, Türkiye için yine de önemli bir adım." dedi.

Rüzgâr enerjisi üvey evlat

Yeni yasa, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin kilowattsaatine 5 Avrosent verilmesini öngörüyor. Türkiye, Avrupa'da en iyi rüzgâr potansiyellerinden birine sahip; ancak bu ülkede bu alanda hemen hiç yatırım yapılmadı. 1998'de 19 Megawatt olan toplam kapasite, şu anda yalnızca 21 Megawatt. Almanya'da ise son on yılda ulaşılan kurulu güç 15 bin Megawatt! Türkiye, enerji verimliliği alannında da kötü bir karneye sahip. Resmi verilere göre, üretilen elektriğin yüzde 22'si iletim sırasında heba oluyor.

Gürbüz, "Hükümet Türkiye'nin enerji bağımlılığını azaltma konusunda ciddiyse, bu yasa gerçekliğe dönüşmeli ve bir an önce geçmeli." dedi. "Rüzgâr türbini gibi teknolojilere yatırım yaparak temiz seçeneklere yönelip yeni istihdam yaratmak yerine, Avrupa'da kendine iş bulamayan nükleer şirketlere mavi boncuk dağıtıyoruz. Bu yasa geçer ve işlemeye başlarsa, nükleer enerjinin Türkiye'deki gereksizliği de kısa zamanda kanıtlanacaktır."

Eylem, Gürbüz'ün Müsteşarlık'tan üst düzey bir yetkili ile görüşüp Ali Babacan'dan bu konuyla ilgili görüşme istemine yanıt alınacağı sözüyle birlikte sona erdi.

Notes:

* Dünya gazetesi, 18 Ekim 2004