Greenpeace, Ülke Bakanlarından zehirsiz bir gelecek talep ediyor

52 ülkeden Çevre ve Sağlık Bakanları'nın toplantısında Greenpeace 'zehirsiz çocukluk' için eylem yaptı.

Basın bülteni - 25 Haziran, 2004
ülkeden Çevre ve Sağlık Bakanları'nın Budapeşte'deki buluşmasına, altı metre boyunda, ağlayan ve "zehirsiz bir çocukluk" talep eden uçan bir bebek ile çocuk arabalarındaki gaz maskeli bebeklerin gölgesi düştü! Greenpeace eylemcileri, bu eylemleri ile bakanların dikkatini insan üretimi kimyasalların sağlık ve çocuklarımızın geleceği üzerinde oluşturduğu tehdide çekti.

Greenpeace eylemcileri, Macaristan Parlamentosu'nun önünde, içeride Dünya Sağlık Örgütü toplantısı devam ederken, protestoda bulunarak çocukların kimyasal maddelere maruz kalmasına dikkat çekiyor.

Eylem, "Çocuklarımız için gelecek" başlıklı, çevre ve sağlık üzerine olan üç günlük Dünya Sağlık Örgütü toplantısının son gününden önce yapıldı. Ancak toplantıda benimsenen hiçbir politika dökümanında -Bakanlık Deklarasyonu ve Avrupa için Çocukların Çevre ve Sağlığı Eylem Planı (CEHAPE) - çocuk sağlığını geliştirmek için gereken net ve kesin kararlara varılmadı.

Greenpeace sözcüsü Martin Hojsik, "Bakanlar tarafından imzalanmakta olan dökümanlar, çocukların ve yaşadıkları çevredeki kimyasal kirlenmeye dikkat çekmek için gerekli olan politik adımların ana hatlarını belirlemede başarısız olmaktadır" dedi. "Fatalatlar ve yapay kokular gibi çok tartışmalı kimyasallar üzerine hazırlanan anlaşmalar, en zararlı kimyasalları aşama aşama ortadan kaldıracak teşviği sağlayabilecek, ve böylelikle çocukları önlenebilir risklerden koruyabilecek tedbirli yaklaşım ilkesini benimsemekte başarısız olmaktadır".

Yine de, bakanlar, meşhur bir Fransız kanser uzmanı olan Profesör Dominique Belpomme'u şunları söylerken dinledi: "Tedbirlilik ilkesine dayanarak, hastalığa neden olduğundan kuşkulanılan bu kimyasalları aşama aşama ortadan kaldırmaya başlamamız gerekiyor. Harekete geçmek için, bazı kimyasallar ile kanserin bağlantısı konusunda yeterince kanıtımız var".

Giyim perakendecisi Hennes&Mauritz'in (H&M) endüstri temsilcisi Ingrid Schulström, zararlı kimyasalları aşama aşama ortadan kaldırmak için firmasının gösterdiği çabayı şöyle tanımladı: "Daha güvenli seçenekleri belirlemeye yardımcı olmak üzere firmalarımızla devamlı olarak iletişim kurduğumuz yerlerde kimyasal kısıtlama politikalarımız var".

Bakanlık belgelerinde, bunun aksine, yalnızca, insan yapımı kimyasallar ile sağlık arasında bağlantılar kurmak için daha fazla araştırma isteniyor.

Greenpeace Uluslararası Toksik Maddeler Kampanyacısı Iza Kruszewska, "Teklif edilen AB yasa tasarısı, uygun olan, daha güvenli, yaşama geçirilebilir bir alternatif için, tehlikeli kimyasalları kullanma yetkisini göz önüne almayarak insan sağlığını geliştirme potansiyeline sahip" dedi.

Kategoriler