İspanyol toksik atıkları gidiyor, sıra İtalya'da

Greenpeace, hükümeti M/V Ulla'daki atıkları geri gönderme kararından dolayı kutluyor; aynı tavrın daha eski bir skandal için de sergilenmesini istiyor.

Basın bülteni - 22 Ekim, 2004
M/V Ulla olayı, Türkiye ve İspanya hükümetlerinden yapılan, atığın çıkarılıp İspanya'ya geri gönderileceği doğrultusundaki açıklamalarla birlikte, sona bir adım daha yaklaştı.

Greenpeace Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Öztürk ile görüşüyor. Greenpeace, M/V Ulla konusunda sergilenen tutumun, İtalyan atıkları konusunda da sürdürülmesini istiyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Greenpeace'e, Çevre Bakanlığı'nın 18 Ekim'de yaptığı basın açıklamasına ek olarak, atığın sahibi LaFarge firmasının atığın çıkarılması masrafı olan tahmini 1.5-1.8 milyon doları ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.

Greenpeace, hükümetleri yasadışı toksik atık ticareti olaylarının M/V Ulla örneğindeki gibi bir felakete dönüşmeden önlenebilmesi için gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyor. M/V Ulla, Türkiye karasularına dört buçuk yıl önce girdi. Gemi, LaFarge-Asland adlı firmaya ait olan, 220o ton uçucu kül taşıyordu. Toksik atık ticaretinin gerek ulusal, gerek uluslararası yasalarca yasaklanmış olması nedeniyle, gemi, 2000 yazında Greenpeace'in İspanya'nın atığı geri alması için yaptığı bir eylemin ardından mühürlendi. Greenpeace, aynı yılın Ekim ayında bu kez İspanya Büyükelçiliği'nin önünde bir eylem yaparak İspanya'nın atığı geri alması istemini yineledi. Bunun ardından, İspanya atık üzerindeki sorumluluğunu 2002'de kabul etti.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, "Türkiye ve İspanya'nın bir anlaşmaya varmış olduğunu duymaktan mutluyuz. Umarız M/V Ulla'daki toksik atık, hızlı ve güvenli bir biçimde çıkarılır ve geri gönderilir." dedi.

Gemi battıktan sonra

M/V Ulla, dört yıllık ihmalin sonunda, 6 Eylül günü İskenderun Körfezi'nde battı. Hükümet, batık geminin atığının Akdeniz'e karışma olasılığı büyük bir tehlike oluşturmasına rağmen, tıpkı önceden olduğu gibi, ağır tutumunu sürdürdü.

Greenpeace, 14 Eylül'de İskenderun Çevre Koruma Derneği ile birlikte yerel mahkemeye başvurup izin aldı, batığa dalış yaparak durumu inceledi, ve 20 Eylül'de Ankara'da Çevre ve Orman Bakanlığı'nın önünde acil önlem planının komuoyuna açıklanması istemiyle bir eylem yaptı. Bunu, 9 Ekim'de İskenderun'da, yetkililerin geminin battığı yere diktiği 'utanç feneri'nin üzerinde yapılan eylem izledi.

Dökmecibaşı, kararın, gelecek hafta, 25-29 Ekim arasında Cenevre'de düzenlenecek olan Basel Sözleşmesi Taraflar Toplantısı'nın hemen öncesinde gelmesinin iyi bir fırsat olduğunu belirtti: "Toplantıya katılacak olan Türkiye heyetinden atık ticareti konusunun tartışılmasına önayak olmasını bekliyoruz. M/V Ulla olayı çözülmüş gibi görünüyor; ancak Türkiye'nin yüzleştiği buna benzer, hatta daha da eski bir skandal daha var. İtalyan toksik atıklarıyla dolu yüzlerce varil, 1987'den beri Karadeniz'de iki depoda bekletiliyor. Hükümetin İtalyan hükümetine de bu varillerin geri alınması için baskı yapmasını, İspanya'nın tavrının İtalyan hükümeti için bir örnek oluşturmasını istiyoruz."*

VVPR info:

M/V Ulla'nnın batışı:
http://www.greenpeace.org/multimedia/download/1/586063/2/MV_Ulla_Sink_01.mpg
Greenpeace ekibi, M/V Ulla'nın batığından numune alıyor:
http://www.greenpeace.org/multimedia/download/1/590000/2/14_Sep_04_MV_Ulla_Dive_01.mpg

Notes:

* Yasadışı atık ticareti Türkiye'nin yıllardır boğuştuğu sorunlardan biri. Bunun en bilinen örneklerinden biri, zehirli İtalyan varilleri. 1987 yılında, içi toksik atık dolu yüzlerce varil Karadeniz kıyılarına vurmuştu. Yıllar süren çalışmalardan sonra, bu atıkların İtalyan şirketlerin ait olduğu belirlenmişti. Ancak İtalyan hükümeti, yıllardır sorumluluk almamakta direniyor, Türkiye ise bugüne kadar olayı uluslararası ortama taşıyıp sorunun çözülmesi için yeterli siyasi iradeyi bir türlü gösteremedi.

Kategoriler