Levi’s da zehirden arınıyor

Basın bülteni - 13 Aralık, 2012
Greenpeace’in sürdürdüğü Detox kampanyası ve yüz binlerce insanın talebine yanıt veren Levi’s, ürünlerinden zehirli kimyasalları arındıracağını açıkladı.

Dünyanın en büyük kot markası Levi's, bugün Greenpeace'in Detox kampanyasına ve yüzbinlerce insanın talebine yanıt vererek 7 yıl içerisinde tüm ürünlerinden ve tedarik zincirinden zehirli kimyasalları arındıracağını açıkladı. Levi's ayrıca 2013 sonuna dek tüm tedarikçilerinden çevreye bıraktıkları zehirli kimyasalları açıklamalarını talep edecek.

Levi's İstanbul detox eylemi

Greenpeace Akdeniz Kampanya Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, "İnsanların bugüne dek kampanyamıza verdiği destek sayesinde zehirden arınmaya karar veren firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Levi's da dahil olmak üzere bugüne dek bu konuda adım atan firmalar, Calvin Klein, Gap ve Victoria's Secret gibi markalara da örnek olmalı. Tekstil sektöründe zehirli kimyasalların kullanımı tamamen ortadan kaldırılana dek bu konuda mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

8 günde 200 binin üzerinde imza

Greenpeace'in zehirli giysilerle ilgili 5 Aralık'ta yayımladığı rapor, Levi's'ın özellikle Meksika ve Çin'deki tedarikçilerinin, çevre ve insan sağlığına zararlı kimyasalları nehirlere saldığını ortaya koymuştu. Raporun yayımlanmasıyla birlikte Greenpeace'in başlattığı imza kampanyasına sadece 8 günde 200 binin üzerinde insan katılarak Levi's'tan zehirden arınmasını talep etti. Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye de dahil 17 ülkede yaklaşık 700 Greenpeace gönüllüsü Levi's mağazaları önünde eylem yaptı.

11 firma Detox'a giriyor

Greenpeace Detox kampanyasını ilk olarak 2011 yılında duyurdu. Bugüne dek Greenpeace bu konuda 4 ayrı rapor yayımladı ve zehirli kimyasalları ürünleri ve tedarik zincirinden arındırma sözü veren firmaların sayısı Levi's'la birlikte 11'e çıktı (1).

Greenpeace, tüm giyim markalarından, 2020'ye dek zararlı kimyasallarda sıfır atık politikasını benimsemelerini ve şeffaflık ilkesi gereğince tedarik zincirinde yer alan üreticilerin nehirlere bıraktıkları zehirli kimyasal konusunda kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmelerini talep ediyor.

Editöre notlar:

(1) Bugüne dek Greenpeace'in Detox kampanyası sonucu zehirli kimyasallardan arınma taahhüdü veren firmalar: Adidas, Nike, Puma, H&M, C&A, M&S, Li-Ning, Zara, Mango, Esprit, Levi's.

Detaylı bilgi için:

Tarık Nejat Dinç / Kampanya Sorumlusu / 0539 606 02 70 /
Gülçin Şahin / İletişim Sorumlusu / 0 530 963 10 91

Kategoriler
Etiketler