MV Ulla batalı bir ay oldu, tehlike devam ediyor

Batığın yerini belirlemek için denize bırakılan fener sorumsuzluğun simgesi olarak yanıp sönecek

Basın bülteni - 6 Ekim, 2004
Greenpeace ve İskenderun Çevre Koruma Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı'nı, Denizcilik Müsteşarlığı'nı ve tüm hükümeti bir kez daha göreve çağırıyor.

MV Ulla, 2200 tonluk toksik atıkla birlikte batarken

M/V Ulla felaketinin üzerinden 30 gün geçmesine karşın toksik atığın çıkartılması için hiçbir somut girişimde bulunulmadı. 2200 tonluk toksik içerikli atık hâlâ körfez sularının dibinden çıkarılmayı bekliyor.

2000 yılında yasadışı bir şekilde, ülkeye sokulması yasak olan Krom 6 ağır metali içeren toksik yüküyle İskenderun Körfezine giren M/V Ulla gemisi, 6 Eylül günü, tamamen ihmal ve sorumsuzluk sonucu battı.

O günden itibaren İskenderun Çevre Koruma Derneği ve Greenpeace, öncelikle Çevre ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili yetkililerin gerekli hiçbir girişimde bulunmamaları üzerine mahkeme kararı ile olay yerinde tespit dalışı yaptı, Greenpeace üyeleri ayrıca Bakanlıkta eylem yaparak ilgililerin kamuoyuna açıklama yapmalarını sağlamış, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa dilekçelerle başvurmuş ve kamuoyuna gerçek bilgileri ulaştırmaya çalıştı.

Bakanlık özellikle uzun vadede çok ciddi çevresel ve sağlık sorunlarına yol açacak olan ve ülke olarak uluslararası alanda olumsuz bir damga yememize neden olacak bu olayı göz ardı ederek, kamuoyunu eksik bilgilendirmeye ve atığı çıkarmak adına hiçbir şey yapmamaya devam ediyor.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası sorumlusu Banu Dökmecibaşı; "Türkiye'nin başındaki en önemli çevre sorunlarından biri olan atık ticaretinin en açık örneklerinden olan M/V Ulla olayı, hükümetlerin son derece sorumsuz bir tavır sergilemeleri sonucu felaketle sonuçlandı. Aynı sorumlular 30 gün sonra dahi harekete geçmek yerine, batığın üzerine fener dikmekle yetiniyor." dedi. "M/V Ulla batığındaki toksik atık en kısa zamanda su üzerine çıkarılıp İspanya'ya geri gönderilmezse, yetkililer başka benzer kazalara davetiye çıkarmış olacaklar."

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş ise şunları söyledi:

"Felaketin üzerinden bir ay geçmesine karşın batığın çıkartılmasıyla ilgili neler planlandığının açıklanmaması, kamuoyundaki tedirginliği artırmakta, balıkçılarımızın mağduriyeti ise sürmektedir. Batığın yerini belirlemek için denize bırakılan fener sorumsuzluğun simgesi olarak yanıp sönecek."

"Olayın sorumluları hakkında hiçbir işlem yapılmaması ise düşündürücüdür. Yetkililerden gemiyle ilgili olarak yapılanları, yapılacakları ve analiz raporlarını kamuoyuyla paylaşmalarını bekliyoruz. Sorumluların takipçisi olacağımızı da bir kez daha yineliyoruz."

VVPR info:

İspanya Dışişleri Bakanlığı'nın MV Ulla'nın batmasına istinaden yayımladığı basın notu:
http://www.greenpeace.org/turkey_tr/multimedia/download/1/586081/0/8_Sep_04_Spanish_Press_Note_TR.doc

M/V Ulla gemisinin batışı:
http://www.greenpeace.org/multimedia/download/1/586063/2/MV_Ulla_Sink_01.mpg

Kategoriler