NATO Delegelerine Greenpeace'ten Mesaj Var: Nükleer Silahlara Son!

Köprüde Eylem

Basın bülteni - 28 Haziran, 2004
NATO toplantısının ilk gününde, Greenpeace NATO üyesi ülkelere nükleer silahsızlanma mesajı gönderdi. Beş Greenpeace eylemcisi, üzerinde nükleer füze taşıyan bir güvercin simgesi olan ve İngilizce "Nukes out of NATO / NATO'nun Nükleer Füzelerine Hayır" yazılı 30*10 metrelik bir bayrağı Boğaziçi Köprüsü'nden sarkıttı.

Greenpeace eylemcileri, NATO'nun bu yılki toplantısının simgesi olan Boğaz Köprüsü'nde Nukes out of NATO / Nükleer Silahlar NATO'dan Dışarı

Eylemciler bayrağı yaklaşık 40 dakika dalgalandırdıktan sonra köprüye geri tırmandılar ve güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındılar.

NATO yalnızca dünyanın en büyük ittifakı değil, aynı zamanda dünyanın ilk nükleer ittifakı. Greenpeace'in Uluslararası Silahsızlanma Kampanyacısı Nicky Davies, "NATO, barışı nükleer tehditle sağlamaya çalışan bir örgüt. Oysa ki bu, dünyada barış ve istikrara ulaşmanın en olanaksız yolu." dedi.

Greenpeace kuruluşundan beri nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çalışmalar yürütüyor. NATO üyesi ülkelerden ABD, İngiltere ve Fransa, toplamda on binden fazla nükleer silaha sahip. Ayrıca aralarında Türkiye'nin olduğu altı NATO üyesi ülkede,(1) ABD'nin sahip olduğu, NATO kullanımı için konuşlanmış 150'den fazla nükleer bomba var.

Ancak bazı ülkeler NATO'nun zorlamasına hayır diyebiliyor: Danimarka, Norveç ve İspanya barış zamanında topraklarında nükleer silah bulundurmama kararı aldı. Geçtiğimiz aylarda Yunanistan da bu ülkelere katıldı, NATO'dan ülkesindeki nükleer silahları kaldırmasını istedi ve kaldırttı.

İstanbul'da düzenlenen NATO toplantısı, 26 üye ülkenin devlet başkanlarının bir araya geldiği ilk toplantı olma özelliğini taşıyor. Tüm başkanların katılımı, NATO üyesi ülkelere nükleer silahsızlanma konusunda bir adım atma fırsatını sunuyor.

Otuz üç yıllık 'nükleer utanç'

1971 yılında, 184 ülke, Nükleer Silahsızlanma Anlaşması çerçevesinde tam bir nükleer silahsızlanma tahhüdünde bulunmuştu. Aradan otuz üç yıl geçmesine rağmen, nükleer silahsızlanma yolunda hiçbir adım atılmadı. Aksine, NATO nükleer silahlanmayı hala teşvik ediyor, ve nükleer ittifaka yedi ülke daha dahil ederek, nükleer yayılmanın aktörü gibi davranıyor.

Başkan Bush'un dediği olursa, NATO 'daha küçük' nükleer silahlarla 'önleyici vuruş' doktrinini benimseyecek. Ancak Greenpeace, Bush'un dünya siyasetini anlamada gösterdiği kifayetsizliğe dikkat çekiyor. Avrupa'daki birçok ülke adım adım nükleer silahlara ve ABD askeri doktrinine hayır diyor.

Greenpeace Akdeniz sözcüsü Özgür Gürbüz, şöyle konuştu:

"Eğer dünyanın en güçlü ülkelerinin liderleri bu toplantıya ve Avrupa ile Asya arasında köprü işlevi gören bu ülkeye barış için geldikleri konusunda içtenlerse; yapmaları gereken, Bush'un nükleer doktrinine, NATO nükleer silahlarına, ve bu silahların barış getireceği gibi bir anlayışa hayır demektir."

Notes:

(1) Diğer beş ülke, İtalya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika

Kategoriler