NATO'nun Nükleer Füzeleri İstanbul'u Bastı!

Bir düzine füze, İstanbul turu sırasında kameralara yakalandı!

Basın bülteni - 25 Haziran, 2004
İstanbul'un Ortaköy semtinde NATO Zirvesi öncesinde Türkiye'yi ziyarete gelen 'füzeler', kameralara yakalandı. 28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan toplantıya 26 üye ülkenin devlet başkanları ve delegeleri katılıyor.

'Füzeler' insanlarla sohbet edip imha edilme isteklerini dile getirdi.

Nükleer füze kılığına giren Greenpeace eylemcileri, İstanbul turuna çıkmış füzeleri canlandırdılar. 'Nükleer silahsızlanma isteyen 'füzeler', barış için kendilerini feda edeceklerini söylediler. Basınla söyleşi yapan füzelerden bazıları "Dünyanın barışa ihtiyacı var, bize değil." diye demeç verdiler.

'Füze' kılığına girmiş gönüllülerden Mertan Özcan, "Biz dünyada olup biten bu ikiyüzlülüğe dayanamıyoruz. Dünyanın büyük liderleri sağda solda barıştan söz ediyor; bir yandan da aramıza yeni ölüm makineleri katıp duruyorlar. Örneğin ABD'de şu anda 10 binden fazla nükleer bomba var. Barış için siz insanların her şeyden önce bizim gibi füzelerden kurtulması gerekir." dedi.

Askeri bir ittifak olmasının ötesinde, NATO nükleer bir ittifak. Üye ülkelerden ABD, İngiltere ve Fransa'nın on binden fazla nükleer silahı var. Bunun dışında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı NATO üyesi ülkede yaklaşık 150 nükleer bomba, ABD tarafından, NATO kapsamında kullanılmak üzere, konuşlandırılmış durumda.(1)

Kamuoyu 'Nükleer Silahsızlanma' Diyor

Ancak Danimarka, Norveç, Yunanistan ve İspanya gibi diğer bazı NATO ülkeleri, barış zamanında kendi topraklarında nükleer silah bulundurmayacaklarına dair karar aldılar. Bunun dışında Greenpeace için bağımsız bir şirket tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye kamuoyunun yüzde 72'sinin hükümeti benzer bir kararda destekleyecekleri ortaya çıktı.

Sözkonusu araştırma , Türkiye'nin nükleer bir ittifakın toplantısı için pek de iyi bir yer olmadığını sonuçlarıyla ortaya koyuyor. Greenpeace, toplantıya katılacak delegelere güvenlik alanlarının dışına çıkıp barış ve nükleer silahsızlanma isteyen 'sıradan insanları' dinlemelerini öneriyor.

Greenpeace sözcüsü Özgür Gürbüz, "NATO üyesi ülkeler, uluslararası anlaşmaların getirdiği yasal ve ahlaki sorumlulukları yerine getirmeli ve nükleer silahları yaygınlaştırmak ve yeni doktrinler uydurmak yerine,(2) nükleer silahsızlanma çalışmalarına bir an önce, hemen bu toplantıda başlamalıdır." dedi. "Dünya yeteri kadar kan ve gözyaşı gördü. En son ihtiyacımız olan şey, kitle imha silahlarını teşvik eden bir kulüp."

Füzelerin İstanbul turu için tıklayın

Notes:

(1)Diğer beş ülke: İtalya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika
(2)Greenpeace silahsızlanma uzmanı William Peden, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu'nun düzenlediği Barış Buluşması çerçevesinde, dün TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nda "ABD Nükleer Doktrininde NATO" konulu bir konuşma yaptı. Söyleşi istekleri için lütfen temasa geçiniz.

Kategoriler