Ödenmeyen Sağlık Faturası

Basın bülteni - 13 Mart, 2013
Yeni yayımlanan rapora göre kömürün sağlığa etkilerinin ekonomiye zararı Avrupa’da yılda 54,7 milyar Euro.

Avrupa Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL), Avrupa’da kömürlü termik santrallerin yarattığı hava kirliliğinin sağlığa zararlarını ve bunun ekonomiye etkisini değerlendirdiği bir rapor yayımladı. Bu, Avrupa’da kömürün ekonomiye ve sağlığa etkilerinin değerlendirildiği ilk rapor.  

‘Ödenmeyen Sağlık Faturası – Kömürlü Santraller Bizi Nasıl Hasta Ediyor’ adlı rapora göre, kömürün sağlığa zararları Avrupa’da yaşayan insanların omuzlarına yılda yaklaşık 42,8 milyar Euro’luk bir ekonomik yük bindiriyor. Bu zarar, yılda 18.247 erken doğum sebebiyle ölüm, 8500 bronşit hastası ve 4 milyonun üstünde kayıp iş gününe eşit. Bu rakama Türkiye, Hırvatistan ve Sırbistan’da eklendiğinde zarar 54,7 milyar Euro’ya çıkıyor.

Türkiye de incelendi

Rapor kapsamında Avrupa Birliği’ne üye 27 ülke ile Hırvatistan, Sırbistan ve Türkiye vardı. Avrupa Birliği’nde kömürün zararlı etkileri 196.218 yaşam yılı kaybına ve 18.247 erken doğum kaynaklı bebek ölümüne neden oluyor. Buna Hırvatistan, Sırbistan ve Türkiye de eklendiğinde yaşam yılı kaybı 250.604 kişiye çıkıyor. Bu da her yıl 23.289 bebek ölümüne denk düşüyor. Ayrıca Türkiye’de azot, sülfür ve PM 2,5 partikül madde salımlarının da Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında belirgin bir şekilde fazla olduğu görülüyor.

Raporu değerlendiren Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, “Mevcut santralleri ile bile halihazırda Türkiye Avrupa’nın en kirli ülkesiyken, buna 50 yeni kömürlü santral planı eklenmesi planlanıyor. EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, geçtiğimiz günlerde ‘Dünyanın havasını biz kirletmedik. Kömürümüzü kullanmamız gerekiyor. Eğer 2020’ye kadar linyit kaynaklarımızı kullanmazsam Kyoto Protokolü gereği bize çivi çaktırmazlar’ şeklinde bir açıklamada bulundu. Biz de soruyoruz, insanlara bu santrallerin sağlık faturasını kim ödeyecek?” dedi.

Kömürün etkileri üzerine Türkiye için yapılan detaylı bir raporun da önümüzdeki ay yayımlanması bekleniyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Kategoriler
Etiketler