Rus yetkililer Greenpeace üyelerinin gözaltı süresini uzatmak istiyor

Basın bülteni - 15 Kasım, 2013
Rusya araştırma komitesi bugün, Rusya’da gözaltında bulunan Greenpeace üyelerinin gözaltı süresinin 3 ay uzatılması için başvuracaklarını duyurdu. Daha önce, Greenpeace üyesi 28 kişi ve 2 serbest gazetecinin en fazla 24 Kasım’a kadar gözaltında tutulacağını duyurulmuştu. Rus yetkililer, önümüzdeki hafta yargıç önünde gerçekleşecek duruşmalarda bu başvurularını yapacak.

Gözaltı sürelerinin uzatılması için başvurular şu ana kadar sadece 6 kişi için yapıldı. Diğerleri için ise bugünün ilerleyen saatlerinde ve Pazartesi günü başvuruların tamamlanması bekleniyor.

Eğer hakim Soruşturma Komitesi'nin başvurusunu kabul etmezse gözaltındakiler serbest bırakılacak.

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, yaptığı açıklamada "Kalplerimiz gözaltında bulunan arkadaşlarımızla ve onların aileleri ile birlikte. İşlemedikleri bir suçtan yargılanan arkadaşlarımız hakkındaki bu sürece sonuna kadar direneceğiz. Eğer yetkililer yargılama sürecinin uzatılması konusunda başarılı olursa bu duruma itiraz edeceğiz ve en kısa sürede serbest bırakılmalarını talep edeceğiz. Rusya'da gözaltında bulunan 30 iklim savunucusu artık evlerine dönmeli.

Normal şartlarda Greenpeace eylemi nedeniyle gözaltında bulunan kişilerin duruşmalarının 24 Kasım'a kadar tamamlanması gerekiyordu. Greenpeace, gözaltı süresinin uzatılmasına itiraz edeceği gibi, soruşturma devam ederken gözaltındaki 30 kişinin tutuksuz yargılanması için de başvuruda bulunacak.

Kumi Naidoo, " Yetkililer iki ay boyunca hayali bir suçu araştırmakla uğraştı. Bu süre zarfında Greenpeace gemisine müdahale anının videosu kamuoyuyla paylaşıldı. Şimdi de yetkililerin araştırmak için 3 ay daha istediğini öğrendik. Bu oyuna artık bir son vermek gerekiyor, herkes bunun meşru bir sorgulama olmadığının farkında. Arctic Sunrise'ın cesur ekibi yaptıkları yüzünden tutuklu değil, dünyanın gözünü Kuzey Kutup petrol sondaj çalışmalarına çevirdikleri için tutuklular. Greenpeace, gözaltındaki arkadaşlarımızın serbest bırakılması için elinden geleni yapacak ama bunu yalnız yapamayız. Rusya'da ve dünya çapında herkesin, etik, özgürlük ve temel hak olan barışçıl protesto için bizimle beraber durması gerekiyor" dedi.

Rusya Soruşturma Komitesi, daha önce korsanlık suçlamalarının düşeceğini açıklamasına rağmen, bunu henüz resmi olarak duyurmuş değil. Şu anda Arctic Sunrise gemisinin 30 kişilik ekibi 2 aydır - 19 Eylül'den beri- tutuklu olarak yargılanıyor..

Greenpeace eylemcileri, 18 Eylül'de Rusya'nın Gazprom petrol ve doğalgaz şirketinin Kuzey Buz Denizi'nde gerçekleştirdiği tehlikeli petrol aramalarına karşı barışçıl bir protesto gerçekleştirmiş ve 19 Eylül'de Rus Sahil Güvenliği'nin silahlı müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Geçtiğimiz 30 yılda, Kuzey Buz Denizi'ndeki deniz buzunun yüzde 75ini eridi. Greenpeace, son 2 yıldır, Kuzey Buz Denizi'nin endüstriyel faaliyetlere kapatılması için kampanya yürütüyor.

Kategoriler