Greenpeace gemisinde uyuşturucu bulunduğu iddialarına yanıtımız

Basın bülteni - 10 Ekim, 2013
Gemide yasadışı uyuşturucu maddelerin bulunduğuna dair iddialar tamamen asılsızdır. Gemide bulunduğu iddia edilen uyuşturucu maddelerin, deniz hukuku gereği gemide bulundurulması gerekli olan tıbbi malzemeler dışında bir şey olması mümkün değil

Rus yetkililerin Arctic Sunrise’a ilk kez girmesinin üzerinden haftalar geçti. Geminin her köşesini bundan 3 hafta önce aradılar. Tahminimize göre bu tarz haberlerin şu anda çıkmasının nedeni, Rus yetkililerin tutuklanmalara karşı artan küresel tepkiden tedirgin olması.

Greenpeace gemilerinde yasadışı uyuşturucu madde kullanımına karşı çok sıkı kurallar uygulanır. Arctic Sunrise, Kuzey Buz Denizi’ne açılmadan önce gemi Norveç yetkilileri tarafından, narkotik köpekleri kullanılarak aranmıştır.

Arctic Sunrise Hollanda bandıralı bir gemidir. Gemiye uluslararası sularda el konulduğundan dolayı, gemi için hâlâ Hollanda kanunları geçerlidir. Hollanda bandıralı bir geminin, gerekli tıbbi malzemeler olmadan seyretmesi yasaktır.

Arctic Sunrise seyir halinde olduğu sırada gemide Rus hastanelerinde onlarca yıllık deneyimi olan bir doktor bulunuyordu. Tıbbi malzemeler de sadece doktorun ve kaptanın erişiminin olduğu kilitli bir dolapta tutuluyordu. Rus otoritelerin gemiyi aradıkları sırada bu kilidi kırdıklarını biliyoruz. Rus otoritelerin sözünü ettiği uyuşturucu maddelerin bu tıbbi malzemeler olduğunu düşünüyoruz.

Kategoriler
Etiketler