Arktida v nebezpečí

Stránka - 21 ledna, 2013
Arktida je poslední skutečnou divočinou na naší planetě. V současné době čelí mnoha rizikům, mezi ty nejvážnější patří klimatické změny, těžba ropy, průmyslový rybolov a znečištění. Ledový příkrov Arktidy se neustále zmenšuje, a to urychluje tání zbývajícího ledu a zesiluje skleníkový efekt. Tento začarovaný kruh musí být přerušen.

Komu patří Arktida?

Vzhledem k bohatým a rozmanitým přírodním zdrojům usiluje o Arktidu několik států. Podle mezinárodního práva si severní pól a okolní Severní ledový oceán nemůže nárokovat nikdo. Pět sousedících zemí – Rusko, USA, Kanada, Norsko a Dánsko (Grónsko) - má pouze právo ekonomicky využívat oblast 200 námořních mil (371 km) od jejich pobřeží - tzv. výlučnou ekonomickou zónu.

Oblast dále než 200 námořních mil od pobřeží je takzvané volné moře, které patří všem a nikomu. Státy sousedící s Arktidou však mohou požádat o přístup ke zdrojům až do vzdálenosti 350 námořních mil (648 km), pokud prokáží, že jde o pokračování jejich pevninského šelfu. Některé státy již tyto nároky vznesly, některé se chystají. Vzhledem k velikosti Arktidy asi nemusíme zdůrazňovat, že se tato nárokovaná území překrývají. A dochází tím k velice konfliktní a výbušné situaci.

Vznesené územní nároky arktických států na volné moře kolem severního pólu

Zdroj: Infield Systems

 

O mnoho oblastí Arktidy se tak vedou spory. Několik zemí si činí nárok na rozsáhlé oblasti, jejichž vlastnictví si ovšem určily a zakotvily v zákonech bez domluvy s ostatním státy. Ty tento nárok pochopitelně neuznávají. Příkladem může být Kanada, Rusko či Spojené státy americké.

Kanada dokonce v minulosti zorganizovala přesun původních obyvatel, aby si mohla nárokovat rozsáhlejší oblasti.

Rusko v roce 2007 umístilo na dno oceánu pod severním pólem svoji vlajku, aby tak dalo najevo, komu oblast podle něj patří. Tento čin však pochopitelně žádný z dalších států nehodlal jakkoli brát v potaz.

S tím, jak led v Arktidě mizí, snaha států znovu prosadit svá pochybná práva na mořské dno i oceán v polární oblasti sílí. Opravdu je chceme nechat si mezi sebou rozdělit a zničit to, co patří nám všem? Kdyby nešlo o tak zásadní a závažnou věc, jakou ochrana této jedinečné oblasti bezpochyby je, člověk by se tomu musel smát.