Energia[Forradalom]-forgatókönyv, 2015

100% megújuló energia mindenkinek

Oldal - szeptember 29, 2015
A legfontosabb üzenetek

Meg lehet valósítani, hogy 2050-re mindenki 100% megújuló energiát használhasson. Sőt ez az egyetlen módja annak, hogy elkerüljük a végzetes globális éghajlati válságot. Az energiaszektorban jelenleg dinamikus változás zajlik. A megújulók a legtöbb országban meghatározó energiahordozókká váltak, az árak határozottan csökkennek. A jelentés azt mutatja be, hogy megvalósítható az energiatermelés átállítása 100%-ban megújulókra. Ez 2020-ra stabilizálná a globális CO2-kibocsátást, és 2050-re gyakorlatilag teljesen megszüntetné a globális károsanyag-kibocsátást.

A fosszilis üzemanyagokat lépésről lépésre kell kivezetni

Az Energia[Forradalom] a fosszilis üzemanyagok fokozatos kivezetését javasolja. Először a legszennyezőbb lignit kivezetése történne meg (2035), majd a széné (2045), végül az olaj és a gáz használatával is fölhagynánk 2050-re. Az olaj- és a földgáz kivezetése a létező olaj- és gázmezők kimerülésével egy ütemben történne. Az új mezők felderítése emiatt nagy kockázatú befektetésként kezelendő, mivel a készletek kiaknázatlanul maradhatnak.

A megújulóenergia-szektor bizonyítja, hogy képes átalakítani az energiatermelést

  • 2014-ben a megújuló energiahordozók fedezték az újonnan termelt energia 60%-át.

  • A megújuló energiaforrások terjedése komoly költségzuhanáshoz vezetett, melynek eredményeképpen a napelemek és a szélenergia mára a legtöbb régióban versenyképessé vált az új építésű szénerőművekből származó energiával.

  • A megújuló energiaforrások annak ellenére terjednek, hogy a fosszilis üzemanyagok évi 550 milliárd dollár támogatást kapnak világszerte – kétszer annyit, mint amennyit a megújulók (IEA-adatok).

  • A következő 15 év során a megújuló energiaforrások aránya az áramtermelésben megháromszorozódhat: a mai 21%-ről akár 64%-ig emelkedhet, azaz a globális villamosenergia-termelés kétharmada megújuló forrásokból származna.

A fűtés és a közlekedés komoly kihívást jelent

  • A fűtésre használt kőolajat a napkollektorok, a geotermikus és a megújuló hidrogén elégetéséből származó hő fogja felváltani.

  • A fosszilis tüzelőanyagok közül a földgáz kivezetése történik meg utoljára, de 2050-re azt is felváltja majd a megújulókból származó árammal termelt hidrogén.

  • A közlekedési szektor jelenti a legkomolyabb kihívást. Technikai forradalomra és további kutatás-fejlesztésre van szükség, főleg a repülés és a hajózás terén. Mindazonáltal a légi és vízi közlekedésben már most alkalmazhatóak lennének a bioüzemanyagok, valamint az elektromos energiával előállított hidrogén- és szintetikus üzemanyagok. Az elektromos áram iránti igény tehát megnő, azonban ezt megújuló források fedezik majd.

A 100% megújulókra átállás munkahelyeket teremt

  • A 100%-ban megújulókra átállás minden fázisában újabb és újabb munkahelyeket teremt az energiaiparban. Az IEA kalkulációi alapján a munkahelyek száma 2020-tól csökkenni kezd. Ezzel szemben az Energia[Forradalom] előrejelzései szerint ez a szám növekszik: közel 20 millió lesz 2015-2030 között, főleg a megújulók terjedése és a megújulókba történő befektetések miatt.

  • A napelemszektor 9,7 millió ember számára nyújt majd munkahelyet, ugyanannyi embernek, ahánynak ma a szénipar biztosít megélhetést. A szélenergia-iparban dolgozók száma több mint 7,8 millióra növekszik, amely kb. kétszer annyi, mint amennyit ma az olaj- és a gázipar együttesen foglalkoztat.

  • Az átmenet nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni. 2030-ban még mindig kétmillióan fognak dolgozni a széniparban, lesz tehát idő az emberek átképzésére.

A költségek óriásiak, de a megtakarítás még annál is nagyobb

A 100%-ban megújulókra történő átállás költségei 2050-ig körülbelül évi 1000 milliárd dollárra rúgnak. De mivel a megújuló energiahordozóknak nincs szükségük üzemanyagra, az átlagos üzemanyag-megtakarítás évi 1070 milliárd dollár lesz. A befektetés tehát teljes egészében megtérül az üzemanyag-költségen történő megtakarítás következtében. 2025-2030-ra tehető az az időszak, amikortól már magasabbak lesznek a megtakarítások a befektetéseknél.

Egyre elfogadottabb a 100% megújuló energia koncepciója

Egyre több tudós, mérnök és aktivista támogatja azt az elképzelést, hogy a 100% megújuló energiára történő átállás nem csak elérhető, de szükséges cél is.

Helyi önkormányzati és üzleti szinten egyre növekszik az elkötelezettség a megújulók irányába. Világszerte 164 ország tűzött ki megújuló árammal kapcsolatos célokat, néhány város pedig elkötelezte magát a 100% megújuló energia mellett – legutóbb Fukusima Japánban, és Maui megye Hawaii-on.

A 100%-ban megújulókra átállás első feltétele egy erős egyezmény a párizsi klímacsúcson.

A párizsi éghajlatvédelmi megállapodáson döntés kell szülessen arról, hogy miként vezetjük ki a szenet, az olajat, a földgázt és az atomenergiát az évszázad közepéig.

A 2050-ig 100% megújuló energiára történő átállásnak nincsenek lényeges gazdasági vagy technikai akadályai. A változás megszületéséhez kizárólag politikai akaratra van szükség.

A kutatást és a tanulmány kiadását a Greenpeace a tudományos közösséggel, elsősorban a Német Űrkutatási Központtal (DLR) együttműködésben végezte.

További információk:
HUNYADI Réka
klíma- és energiakampányos

06 20 479 2009

PERGER András
klíma- és energiakampányos

06 20 371 1266

Kategóriák