Hamburg, 2013. november 22. – Az ENSZ Nemzetközi Tengerjogi Bírósága (ITLOS) mai, kötelező érvényű határozata értelmében Oroszországnak mihamarabb szabadon kell engednie az Arctic Sunrise hajót, a 28 Greenpeace-aktivistát és a két szabadúszó újságírót. Hollandia cserébe 3,6 millió eurós kötelezettségvállalást kell fizessen Oroszországnak.

Válaszul a Greenpeace International igazgatója, Kumi Naidoo így nyilatkozott:

„A mai nap történelmi. Olyan nap, amikor egy nemzetközi bíróság kiállt a sarkvidéki harmincak alapvető jogaiért. Ezt a harminc férfit és nőt csupán azért börtönözték be, mert bátran, de békésen tiltakoztak a sarkvidéki olajfúrások ellen. Most, hogy a bíróság elrendelte szabadon bocsátásukat, szeretném emlékeztetni Önöket Putyin elnök nemrégiben tett nyilatkozatára, melyet az amerikai népnek írt egy levelében: »A törvény az törvény, be kell tartanunk, akár tetszik, akár nem.«

A Greenpeace is egyetért ezzel. Reméljük, ez az ítélet azt jelenti, hogy végre orvosolják azt a hatalmas igazságtalanságot, ami a sarkvidéki harmincakat érte. Tiszta  szívből üdvözöljük a döntést. A sarkvidéki harmincak huszonkilenc tagját óvadék ellenében szabadlábra helyezte az orosz bíróság, de ez még nem elegendő. A Nemzetközi Tengerjogi Bíróság világosan kijelentette, hogy mind a harminc ember számára lehetővé kell tenni, hogy szabadon távozhasson Oroszországból, amíg a választottbírósági eljárás véget nem ér.

Most érkeztem az ENSZ klímaügyi tárgyalásairól Varsóból, ahol a kormányok ismét elmulasztottak lépéseket tenni a klímaváltozás ellen. A sarkvidéki harmincak cselekedtek, és itt az ideje, hogy a kormányok velük együtt cselekedjenek. Ideje, hogy a sarkvidéki harmincak hazatérjenek a szeretteikhez. Ideje, hogy az Északi-sarkvidék védelmet kapjon. Harminc ember állt ki hétmilliárd emberért. Nekünk is így kell tennünk, velük együtt.”

Oroszországot most bírói döntés kötelezi: az orosz alkotmány kimondja, hogy a nemzetközi jog az orosz jogrendszer elválaszthatatlan része, és az orosz bíróságok kötelesek érvényesíteni a döntést. A Greenpeace így azt várja, hogy Oroszország tiszteletben fogja tartani az ENSZ tengerjogi egyezményét (UNCLOS) és a tengerjogi bíróság döntését, ahogy azt a múltban is tette.

Kapcsolat, további információ:
Szegfalvi Zsolt
Greenpeace Magyarország
ügyvezető igazgató

06 20 573 1430

Sajtóközlemények a témában:
http://www.greenpeace.org/hungary/hu/sajtokozpont/Magyar-mveszek-is-kialltak-a-Greenpeace-aktivistakert/

http://www.greenpeace.org/hungary/hu/sajtokozpont/Tizenegy-Nobel-bekedijas-ir-Putyin-elnoknek-a-Greenpeace-ugy-kapcsan/

http://www.greenpeace.org/hungary/hu/sajtokozpont/A-Greenpeace-International-valasza-az-Orosz-Nyomozobizottsag-legutobbi-allitasaira/

http://www.greenpeace.org/hungary/hu/sajtokozpont/A-Greenpeace-aktivistak-szabadon-engedeseert–tuntettek-ma-delutan-a-vilag-50-orszagaban/

http://www.greenpeace.org/hungary/hu/sajtokozpont/Fotoriporter-is-a-megvadoltak-kozt-a-Greenpeace-akcioban/