Strefa Greenpeace #BezPlastiku 

W godzinach od 10.00 do 18.00 zapraszamy do rodzinnej strefy Greenpeace #BezPlastiku. 

Spacery: Plaża #BezPlastiku 

Dwa razy dziennie, o godz. 12:00 i 16.00, zapraszamy na wspólny spacer po plaży i jej okolicach. Podczas spacerów będziemy zbierać wszystkie śmieci, jakie po drodze znajdziemy, a następnie zrobimy ich audyt, czyli sprawdzimy, jakie śmieci można najczęściej spotkać nad polskim wybrzeżem. To  pomoże nam poszerzyć wiedzę na temat tego, czy należy wziąć pod uwagę dodatkowe produkty niż te uwzględnione w przepisach unijnych, tak aby plaże i inne miejsca w Polsce stały się wolne od plastiku.

Polowanie na nurdle

Bez obawy, to bezkrwawe polowanie! Nurdle to drobne,  kuleczki z różnych tworzyw sztucznych a dokładnie granulat do produkcji plastikowych produktów. Okazuje się, że podczas produkcji, transportu przeładunku i przy innych okazjach te drobne plastikowe granulki rozsypują się i trafiają do rzek, mórz i oceanów. Od niedawna Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) prowadzi badania na temat występowania nurdli w ekosystemie Morza Bałtyckiego. W ramach tzw. nauki obywatelskiej, zachęcamy wszystkie osoby, które chcą zapolować z nami na nurdle. Będziemy ich  szukać, dokumentować i zbierać a wszystkie informacje i same nurdle(również o tym, że w jakimś miejscu nie znaleźliśmy nurdli) przekażemy naukowcom z IO PAN. Poszukiwania nurdli możesz też zrobić samodzielnie i przekazać nam wyniki, którymi podzielimy się z IO PAN. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz tutaj: Poszukaj nurdli w Bałtyku

Działaj!

Strefa Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

Czy zdarzyło się Wam znaleźć wśród muszli i bursztynów na plaży kapsle, słomki i inne śmieci? Jaki wpływ mają one na faunę i florę Bałtyku, i co oznaczają dla ludzi? Znacie organizmy zamieszkujące nasze morze? Czy zaobserwowaliście już niespotykane wcześniej małże, które zamieszkały w Bałtyku i czy wiecie, że powróciły do naszych wód długo niewidziane zielone łąki trawy morskiej? Na stoisku IO PAN będziecie mieli okazję dowiedzieć się, jak działa system plaży. Przekonamy się, w jaki sposób ekosystem morski oczyszcza nadmorskie tereny. Razem z Wami przeprowadzimy filtrowanie zawiesiny z wody morskiej i przedyskutujemy jej znaczenie w ekosystemie. Zaprezentujemy utrwalone okazy fauny i flory Morza Bałtyckiego. Zapraszamy Was również na wspólne połowy! Spróbujemy sprawdzić, co pływa w morzu pomiędzy naszymi stopami.

Nurkowanie #BezPlastiku

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Dlatego zapraszamy wszystkich nurków do udziału w akcji Bałtyk #BezPlastiku – wspólnie posprzątajmy bałtyckie dno i sprawdźmy, jakie śmieci są głównym źródłem problemu.

Razem ze szkołami nurkowymi z polskiego wybrzeża zapraszamy do udziału w akcji oczyszczania dna Bałtyku z plastikowych (i nie tylko!) śmieci w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu.

Będąc na plaży, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, żeby zorientować się, że w piasku znajduje się masa fragmentów plastiku, szkła, kapsli, filtrów papierosowych i innych śmieci. Jednak sprawdzenie, co z tych śmieci ląduje również na dnie morza, nie jest już takie proste.

Zapraszamy nurków, aby w ramach naszej akcji Bałtyk #BezPlastiku zanurkowali w trzech turystycznych miejscowościach i sprawdzili, co się kryje pod taflą wody. Będzie to część audytu śmieci, który ma na celu oszacowanie, jakich odpadów jest najwięcej w Bałtyku, a co za tym idzie, jakie rozwiązania prawne są niezbędne, by ten problem ograniczyć.

Terminy i miejsca

Zapewniamy pomoc na lądzie i wodzie. Dla każdego uczestnika i uczestniczki przewidziane są pamiątkowe upominki.

 Akcja odbywa się dzięki zaangażowaniu i współpracy z: