Trzydniowy obóz będzie fantastycznym wydarzeniem, wypełnionym kreatywnymi sesjami, warsztatami, blokami i szkoleniami z zakresu planowania projektów, działań bez przemocy, komunikacji, liderstwa a nawet aktywizmu przy wykorzystaniu sztuki! Obóz prowadzić będzie wyspecjalizowana, doświadczona i profesjonalna kadra trenerów i trenerek, wspólnie dzieląca się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Uczestnicząc aktywnie w programie, zdobędziesz wiedzę i umiejętności, jak skuteczniej działać w ważnej dla Ciebie sprawie. Znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i być może poznasz osoby, które zechcą w przyszłości działać razem z Tobą. Pamiętaj, że działając lokalnie – działasz globalnie!
Changemakers Camp odbędzie się w fajnym miejscu na obrzeżach Warszawy, w dniach 12-14  sierpnia 2019 roku. Zajęcia prowadzone będą w języku polskim. Zapraszamy!

Bloki tematyczne

Uczestnicząc w Changemakers Camp – razem dla ludzi i klimatu zdobędziesz wiedzę i umiejętności z różnorodnych dziedzin związanych z prowadzeniem kampanii, ważnych dla osób działających na rzecz zmian systemowych. Niezależnie od tematu, który jest Ci najbliższy oraz formy działań, w której czujesz się najlepiej – znajdziesz coś dla siebie! Wybierzesz jeden z poniższych bloków tematycznych i przez trzy dni będziesz dokładnie zgłębiać zagadnienia z nim związane.

Aktywizm bez przemocy – podczas tego bloku dowiedziesz się, w jaki sposób organizować kreatywne i pokojowe działania w obronie praw i wartości, które są dla Ciebie ważne. Dowiesz się i przećwiczysz, jak działać i komunikować się bez użycia przemocy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas organizowanych działań oraz jak dzielić się swoimi pomysłami i dążyć do ich realizacji.

Prowadzenie projektów – zdobędziesz fundamentalną wiedzę dotyczącą prowadzenia kampanii. Dowiesz się, jak planować poszczególne działania, jakie dobierać strategie i taktyki, jak znajdować swoich sojuszników i sojuszniczki, a także jak komunikować swoje działania i budować silną grupę odbiorców, by skutecznie osiągać stawiane przed sobą cele!

Artywizm – jeśli masz smykałkę artystyczną, bliskie są Ci działania plastyczne, manualne oraz komunikacja obrazowa – prawdopodobnie ten blok będzie dla Ciebie idealny. Podczas sesji poświęconej artywizmie będziesz mieć możliwość poznać różne techniki działania poprzez sztukę – poznasz alternatywne metody tworzenia transparentów, wykorzystywania niecodziennych materiałów w swoich działaniach a także tworzenia kreatywnych treści wspierających ważne dla Ciebie kampanie i projekty.

Media i komunikacja – skuteczna komunikacja jest kluczowa w trakcie projektów nastawionych na wprowadzanie zmian systemowych. To dzięki niej o Twoim działaniu dowiedzą się nowe osoby, a także grona osób, do których skierowane są Twoje działania. W tym bloku dowiesz się, jak współpracować z mediami przed, w trakcie, a także po Twoim działaniu, jak używać mediów tradycyjnych i społecznościowych w prowadzeniu projektów, a także jak skutecznie i profesjonalnie wypowiadać się do mediów.

Wystąpienia publiczne – jeśli zastanawiasz się, jak pokonać tremę, gdy występujesz przed obcą grupą osób, jeśli nie wiesz, jak skonstruować przemówienie, które porwie tłumy, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygłosić mowę życia – ta ścieżka jest idealna dla Ciebie. Dowiesz się, co powinno charakteryzować dobrego mówcę lub mówczynię, jak pracować nad swoją mową ciała oraz jakich błędów nie popełniać, planując prezentację.

Działanie przez wspinanie – czasem, żeby przełamać schemat lub zwrócić większą uwagę na swoje działanie – trzeba znaleźć się wyżej – w dosłownym tego słowa znaczeniu! O tym, jak bezpiecznie się wspinać i jak wykorzystywać otaczającą nas architekturę, będziecie mieć możliwość dowiedzieć się na ścieżce poświęconej wspinaczce! Nauczysz się tutaj nie tylko rozwieszać transparenty w ciekawych miejscach, ale również jak działać w ważnej dla Ciebie sprawie z innej perspektywy 🙂

Kajaktywizm – naszą największą granicą jest nasza kreatywność. By poszerzyć granice kreatywności, warto wziąć udział w bloku dotyczącego kajaktywizmu, który jest jedną z form aktywizmu, organizowanego z poziomu wody. Jeśli bliskie są Ci losy polskich wód, martwią Cię wysychające rzeki, zmiany cieków wodnych, przebudowa Mierzei Wiślanej lub zmiany stosunków wodnych spowodowane przez budowy kopalni odkrywkowych – tutaj dowiesz się, jak kreatywnie i bez przemocy działać w ich ochronie bezpośrednio u źródła!

Warsztaty uzupełniające

Dodatkowo możesz uczestniczyć w warsztatach uzupełniających zagadnienia poruszane w ramach bloków tematycznych. Dzięki temu zdobędziesz dodatkowe informacje i poznasz techniki dotyczące najróżniejszych obszarów prowadzenia projektów, kampanii czy aktywizmu. Warsztaty dodatkowe dotyczyć będą następujących obszarów:

Motywacja – warsztat dedykowany w szczególności dla osób działających w długofalowych projektach w grupie. Podczas tego warsztatu dowiesz się, jak motywować siebie a także swoją grupę do dalszych działań i jak nie tracić nadziei w obliczu czasowych niepowodzeń.

Zdjęcia z wydarzeń – podczas tego warsztatu dowiesz się, jak zrobić ze swojego wydarzenia zdjęcie, które jednym kadrem opowie całą historię, która stoi za Twoim wydarzeniem. Dowiesz się, jak robić treściwe zdjęcia z wydarzeń ale także jak przygotować się na to, że ktoś będzie robić Ci zdjęcia na wydarzeniu.

Zbieranie środków – każde działanie prędzej czy później potrzebować będzie wsparcia finansowego lub materialnego. Podczas tego warsztatu zdobędziesz podstawową wiedzę, jak zdobyć fundusze potrzebne na Twoje działania, jak zachować przejrzystość finansową a także jak zdobyć materiały potrzebne do realizacji zaplanowanych działań.

Jak radzić sobie z hejtem w sieci – podczas warsztatu dowiesz się, jak radzić sobie z hejtem pojawiającym się w sieci pod Twoimi działaniami. Poznasz metody stosowane w społecznościach online, a także sposoby, jak dyskutować z osobami, które destrukcyjnie komentują Twoje działania.

Fabryka banerów – jeśli w najbliższym czasie planujesz udział lub organizację wydarzenia, na którym przyda Ci się kreatywny i estetyczny transparent – ten warsztat jest dla Ciebie. Podczas tego bloku pod okiem ekspertki przygotujesz transparent, który możesz zabrać ze sobą na następny strajk. Poznasz także techniki skutecznego i sprawnego malowania bannerów, wyboru materiałów i technik tworzenia transparentów.

Prawo a aktywizm – jeśli zastanawia Cię, jakie konsekwencje prawne mogą wiązać się z Twoimi działaniami, w jakie działania mogą angażować się osoby nieletnie, jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie masz prawa obywatelskie w obszarach strajkowania i demonstrowania – odpowiedź na te i podobne pytania odnajdziesz na tym warsztacie!

Apartyjność a apolityczność – czyli jak umieścić w swoich działaniach komunikację z politykami i polityczkami. Jak odpowiadać na ich działania i zachowania oraz jak umieścić politykę w swojej komunikacji

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kiedy?

Start – 12 sierpnia, godz. 10:30
Koniec – 14 sierpnia, godz. 18:30

Gdzie?

Okolice Zalewu Zegrzyńskiego, ok. 50km od centrum Warszawy

Dla kogo?

Zapraszamy osoby od 16 roku życia, które działają lub chcą zacząć działać w obszarze ochrony klimatu, praw człowieka lub demokracji.

Co zapewniamy?

Changemakers Camp jest całkowicie bezpłatny, zapewniamy wegetariańskie i wegańskie wyżywienie oraz nocleg , a także zorganizowany dojazd z centrum Warszawy na miejsce obozu i powrót z ośrodka do centrum Warszawy.

Jak się zgłosić?

Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz (KLIK!). Daj nam znać, jakie masz doświadczenie i czego chcesz się nauczyć / dowiedzieć na obozie. Na zgłoszenia czekamy do 26 lipca! Liczba miejsc jest ograniczona. Jeśli nie dostaniesz się na obóz w pierwszym etapie rekrutacji, nie martw się i wyczekuj drugiego 🙂
W razie pytań, napisz do Eweliny Kyci – ewelina.kycia@greenpeace.org

Tak było rok temu

W zeszłym roku w Polsce odbyła się ogólnoeuropejska edycja Changemakers Camp, podczas której ponad 120 aktywistek i aktywistów z całej Europy dzieliło się doświadczeniami, zdobywało wiedzę na temat planowania i prowadzenia projektów na rzecz klimatu, praw człowieka i demokracji, w praktyce uczyli się, jak działać bez przemocy i skutecznie komunikować swoje działania.