Możesz zaangażować się w ochronę mórz i oceanów na wiele różnych sposobów, robiąc przy tym wiele dobrego dla siebie, swoich bliskich oraz przyszłych pokoleń. Nasze codzienne działania mają na to wpływ. Wszystkie polskie rzeki kończą swój bieg w Morzu Bałtyckim. A to znaczy, że to, co trafia do nich, trafia następnie do Bałtyku.
Pamiętaj, aby:
- oszczędzać wodę,
- używać detergentów, które podlegają biodegradacji,
- uprawiać ogródek tak, by nie trzeba było używać środków ochrony roślin lub sztucznych nawozów,
- nie wylewać ścieków bezpośrednio do rzek,
- odpoczywając nad morzem, nie zanieczyszczaj plaż i nie niszcz wydm.
Robiąc zakupy:
- skorzystaj z poradnika Dobra Ryba – nie kupuj ryb z Czerwonej listy, wybieraj sklepy prowadzące odpowiedzialną politykę zakupów ryb i owoców morza
- kiedy następnym razem będziesz kupować ryby, poproś sprzedawcę o podanie dokładnej nazwy gatunku lub jej łacińskiego odpowiednika. Często pod jedną nazwą handlową jest sprzedawanych kilka gatunków
- wybieraj ryby pochodzące z lokalnych połowów lub hodowli. Wesprzesz lokalne rybołówstwo
Przeczytaj:
Grudzień 2019
Trwający kryzys klimatyczny wywiera daleko idące konsekwencje na różnorodność biologiczną mórz i oceanów, a co za tym idzie na całą ludzkość. To wymaga globalnej reakcji politycznej w ciągu najbliższych 12…
Czerwiec 2015
Dziś w wielu sklepach królują niezliczone gatunki świeżych ryb i owoców morza, zarówno poławianych lokalnie, jak i importowanych z najdalszych zakątków świata. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem puszek, mrożonek,…
Listopad 2014
20 statków, które zostały opisane w tym raporcie, reprezentuje jednostki, które najbardziej przyczyniają się do przełowienia i zniszczeń w środowisku naturalnym. Nie służą także zrównoważonemu rozwojowi społeczności stref przybrzeżnych w…
Maj 2013
Większość zasobów ryb jest nadmiernie eksploatowana, a używane techniki połowu nie są zgodne z zasadami zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich.