Działaj dla przyrody i klimatu w ramach dwóch programów:
Wybierz interesujący Cię program, by zobaczyć jego pełny opis:
Polskie media społecznościowe potrzebują mocnych głosów, które będą wynosić kwestie klimatyczne na nowe poziomy publicznej debaty. Climate Rising Stars to program dla młodych osób, które mają zajawkę na udzielanie się w mediach społecznościowych i prowadzenie aktywistycznych profili. W ramach projektu wybierzemy 5 osób, z którymi wspólnie będziemy starać się stworzyć klimatyczne profile, jakich jeszcze w Polsce nie było. Wybrane w procesie rekrutacji osoby otrzymają od nas nie tylko wsparcie merytoryczne, ale również finansowe – w formie miesięcznych stypendiów – tak, aby ekonomiczne trudności nie stanowiły bariery wobec ich aktywizmu. Climate Rising Stars nie będzie wytwórnią klimatycznych osób celebryckich, ale raczej miejscem wsparcia ważnych głosów, które będą mogły inspirować i przekazywać doświadczenia innym młodym osobom – tak, aby ruch mógł rosnąć w siłę i tworzyć zmiany, o których wszystkie i wszyscy marzymy.
Co oferujemy?
• Stypendium 1500 zł/miesiąc przez 6 miesięcy
• Wsparcie merytoryczne i sprzętowe
• Cotygodniowe spotkania zespołu Climate Rising Stars
Czego od Ciebie oczekujemy?
• Regularnego prowadzenia kanału na przynajmniej jednym, wybranym medium społecznościowym (Instagram, Youtube, TikTok, Facebook). Tematyką kanału powinien być szeroko pojęty aktywizm klimatyczny i/lub przyrodniczy, również intersekcjonalny
• Udziału w cotygodniowych spotkaniach zespołu (online)
• Udziału w obozie Wszystkie dla Klimatu we wrześniu
Poza wspieraniem działań w sieci, chcemy wesprzeć Was w działaniach offline. Wśród aktywistek i aktywistów jest tak wiele wspaniałych pomysłów – jednak czasami brakuje narzędzi, które umożliwiłyby ich wykonanie. Changemakers Hub to nasza próba wsparcia tych potrzeb!
Program grantowy jest skierowany do młodych osób zaangażowanych aktywistycznie w działania na rzecz klimatu lub ochrony dzikiej przyrody. W jego ramach chcemy dać wam wsparcie merytoryczne (współpraca z naszymi ekspert(k)ami i kampanier(k)ami) oraz finansowe (fundusze na to, co chcesz zorganizować). Co ważne – program jest przeznaczony na działania akcyjne, nie edukacyjne. W działania akcyjne wpisują się m.in. happeningi, strajki, demonstracje, performanse i wszelkiego rodzaju inne wydarzenia opierające się na aktywnym działaniu.
Jak mógłby wyglądać przykładowy projekt? To zależy tylko od Ciebie. Daj nam znać, o jakim działaniu marzysz i co chcesz zrobić, a my pomożemy Ci zrealizować ten pomysł, dzieląc się naszym wsparciem merytorycznym, organizacyjnym i finansowym.
Nie ograniczaj się. Tym programem chcemy pomóc Ci urzeczywistnić Twoje pomysły, bo wierzymy, że to właśnie chęci i determinacja są kluczem do każdego działania. Zależy nam, aby program opierał się na wzajemnym wsparciu i szczerości – możecie mówić nam o wszelkich ideach i planach – jakkolwiek duże one będą – a następnie wspólnie będziemy myśleć, jak możecie je przekuć w rzeczywistość, przy naszym wsparciu.
Co oferujemy?
• Stałe wsparcie konsultacyjne i mentoringowe ekspertek i ekspertów Greenpeace Polska w prowadzeniu projektów i organizacji działań
• Pokrycie zaakceptowanych kosztów związanych z organizacją działania
• Stały kontakt – od zaakceptowania projektu po jego realizację i rozliczenie
Czego od Ciebie oczekujemy?
• Wypełnienia formularza aplikacyjnego i przygotowania wstępnego budżetu wydarzenia
• Po wspólnym ustaleniu indywidualnej ścieżki współpracy – obecności na umówionych spotkaniach i informowania o przebiegu realizacji działania
• Słowności i szczerości we współpracy
Kryteria wsparcia:
• Projekt musi być związany z kryzysem klimatycznym lub ochroną przyrody w Polsce
• Projekt powinien zostać zrealizowany do końca 2021 roku
• Po zakończeniu projektu: przesłanie zdjęć i opisu zrealizowanego projektu (dla weryfikacji, czy udało się osiągnąć zakładany cel, zrealizować zaplanowane działania)
„Oceans are rising, and so are we.”
Jak zaaplikować?
W przypadku Rising Stars:
- Nagraj maksymalnie 3-minutowe wideo, w którym opowiadasz o sobie, swojej historii aktywizmu ekologicznego i swoich planach na prowadzenie kanału w wybranym medium społecznościowym.
- Oprócz filmu stwórz w zależności od wybranego medium społecznościowego:
– Instagram – zdjęcie z opisem + stories,
– TikTok – dwa filmiki 15s lub jeden 60s,
– Youtube – film,
– Facebook – dwa posty w dowolnym formacie
Treści przygotuj w taki sposób, jakby miały być opublikowane na profilu, który zamierzasz prowadzić. - Przygotowane materiały umieść w sieci (np. na Google Drive lub w innej chmurze). Nie muszą być publiczne, ale muszą być dostępne dla osób, które znają link. Link wkleisz potem w formularzu.
W przypadku Changemakers Hub:
- Wymyśl nazwę planowanego przez Ciebie projektu
- Zastanów się nad jego celem i opisz, co chcesz nim osiągnąć
- Przygotuj wstępny opis projektu – opisz, co planujesz zrobić, gdzie chcesz działać, kiedy zaczną i kiedy zakończą się Twoje działania. Może być zarówno mniejsza kampania lub jednorazowe działanie akcyjne.
- Oszacuj koszty realizacji projektu, czyli na co planujesz wydać pieniądze i jaka będzie to kwota
Do obu programów zapraszamy osoby, które ukończyły 16 rok życia.
Na koniec uzupełnij formularz zgłoszeniowy wybranego przez siebie programu:
Do kiedy możesz aplikować i kiedy dostaniesz odpowiedź?
- Aplikacje do programu Climate Rising Stars są otwarte do 16 lipca
- Aplikacje do programu Changemakers Hub są otwarte do 31 października lub do wyczerpania puli funduszy
- Niezależnie od tego, do którego programu aplikujesz odpowiemy na Twoja aplikację w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia
Masz pytania?
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące programów, na które nie ma tu odpowiedzi, napisz do Konrada: [email protected]