Trakya Doğası

Trakya, Türkiye’nin ekili ayçiçek topraklarının %73’üne ev sahipliği yapıyor. Çeltik üretiminin %58’i, kanola üretiminin de %76’sı Trakya’da gerçekleştiriliyor. Bu verimli topraklar, kömürün etkisiyle verimini kaybeder. Trakya, yıkıcı kömür planları karşısında yalnız ve savunmasız değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Trakya’nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek kömürlü termik santral projelerini onaylamamalı.

İstanbul’un da nefesi kesilecek

Trakya’ya yapılması planlanan kömürlü termik santral projeleri, İstanbul’da büyük bir etki yaratacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ölçüm verilerine göre Türkiye’nin 12 şehrindeki (İstanbul dahil) zehirli parçacıklı madde (PM 2.5) seviyesi, WHO’nun ‘kabul edilebilir’ olarak önerdiği rakamın en az 3 katı. Yapılması planlanan santraller, bu oranı daha da yükseltecek.

Gelecek, temiz enerjide!

Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke. 2025’e kadar yenilenebilir enerji üretimini iki katına, yani %51 oranına yükseltebilir. Kirli ve tehlikeli enerji yatırımlarından vazgeçerek, temiz, daha güvenli ve bağımsız bir yol izleme zamanı!

Neler yapabilirsin?

1
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na seslen

Trakya’nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek kömürlü termik santral projelerini onaylamamalı.

İMZA VER
2
Kömür Hikayeleri

Türkiye’de kömürlü termik santrallerin etkilediği yaşamlara yakından bak.

Tanık Ol
1 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na seslen

Trakya’nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek kömürlü termik santral projelerini onaylamamalı.

İMZA VER

Türkiye’de kömürlü termik santrallerin etkilediği yaşamlara yakından bak.

Tanık Ol
Günebakan Diyarı Trakya Kömür İstemiyor

Ekim 2018

Kırklareli’nin Dokuzhöyük köyündeyim. Köyün içinde acelesiz ve kaygısızca uzanan yolda yürüyorum. Huzur içinde doğaya karışmakla meşgul eski Rum kerpiç evlerine, köy kooperatifinin köy duygusunu koruyan dükkanına, köylünün kendi imkanlarıyla yaptırdığı…

Kırklareli’de Termik Santral Tehlikesi

Nisan 2019

Kırklareli Dokuzhöyük Bölgesi’nde önerilen kömürlü termik santralin kurulacağı tarım topraklarının tarımsal açıdan değerlendirilmesi. Trakya Bölgesi tarımsal potansiyeli yüksek olan en önemli tarım topraklarına sahip bölgelerimizden olması nedeniyle “Tarımsal Sit Alanı” olarak…

Kırklarelililer ÇED toplantısını yaptırmadı

Ağustos 2018

Trakya Çerkezköy’de meşe ormanlarına yapılmak istenen termik santralin ardından şimdi de Kırklareli’nin verimli tarım arazileri santral tehdidi altında.

Trakya’da Termik Santral Tehlikesi – Rapor

Şubat 2018

Çerkezköy ve Vize’de kurulması planlanan termik santraller faaliyete geçtiğinde hava kirliliğine ve insan sağlığına olumsuz etkileri neler olacak?

Trakya’da olası kömürlü termik santraller 11 bin erken ölüme yol açacak

Mart 2018

Çerkezköy ve Vize’de kurulması planlanan kömürlü termik santrallerin hava kirliliğine ve insan sağlığına olumsuz etkilerini ortaya koyan “Trakya’da Termik Santral Tehlikesi” başlıklı bir rapor hazırladık.