Trakya Doğası

Trakya, Türkiye’nin ekili ayçiçek topraklarının %73’üne ev sahipliği yapıyor. Çeltik üretiminin %58’i, kanola üretiminin de %76’sı Trakya’da gerçekleştiriliyor. Bu verimli topraklar, kömürün etkisiyle verimini kaybeder. Trakya, yıkıcı kömür planları karşısında yalnız ve savunmasız değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Trakya’nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek kömürlü termik santral projelerini onaylamamalı.

İstanbul’un da nefesi kesilecek

Trakya’ya yapılması planlanan kömürlü termik santral projeleri, İstanbul’da büyük bir etki yaratacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ölçüm verilerine göre Türkiye’nin 12 şehrindeki (İstanbul dahil) zehirli parçacıklı madde (PM 2.5) seviyesi, WHO’nun ‘kabul edilebilir’ olarak önerdiği rakamın en az 3 katı. Yapılması planlanan santraller, bu oranı daha da yükseltecek.

Gelecek, temiz enerjide!

Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke. 2025’e kadar yenilenebilir enerji üretimini iki katına, yani %51 oranına yükseltebilir. Kirli ve tehlikeli enerji yatırımlarından vazgeçerek, temiz, daha güvenli ve bağımsız bir yol izleme zamanı!

Neler yapabilirsin?

1
2
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na seslen
Kömür Hikayeleri

Trakya’nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek kömürlü termik santral projelerini onaylamamalı.

Türkiye’de kömürlü termik santrallerin etkilediği yaşamlara yakından bak.

1 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na seslen

Trakya’nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek kömürlü termik santral projelerini onaylamamalı.

İMZA VER

Türkiye’de kömürlü termik santrallerin etkilediği yaşamlara yakından bak.

Tanık Ol

Bizden Yazılar

Raporlar

Kırklareli’de Termik Santral Tehlikesi

| Greenpeace Türkiye

Kırklareli Dokuzhöyük Bölgesi’nde önerilen kömürlü termik santralin kurulacağı tarım topraklarının tarımsal açıdan değerlendirilmesi. Trakya Bölgesi tarımsal potansiyeli yüksek olan en önemli tarım topraklarına sahip bölgelerimizden olması nedeniyle “Tarımsal Sit Alanı” olarak…