Nükleer variller

Bulgaristan Başbakanı, Belene nükleer santrali için Ruslarla yaptığı anlaşmayı iptal edebileceğini açıkladı. Nedeni ise, ülkenin enerji konusunda Rusya’ya bağımlı olacağı endişesi.

Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov, Rusya ile imzaladıkları nükleer anlaşmayı, Bulgaristan’ın enerji bağımsızlığına bir tehdit oluşturduğu gerekçesiyle iptal edebileceklerini açıkladı. Bulgaristan, Belene nükleer santralinin inşaası için Rusya ile 2006 yılında anlaşma imzalamıştı.

Rusya Hükümeti kendi toprakları dışında bulunan komşu ülkelere nükleer santral inşa etme, işletme ve bu ülkeleri enerji konusunda kendine bağımlı yapmaya çalışıyor. Rusya Hükümeti dış politikada kaybettiği prestijini ve gücünü, enerji politikalarıyla dengeleme çabasında. Türkiye, Avrupa’nın en yüksek büyüme oranına sahip ülke ve bu büyümeyi devam ettirebilmesi için istikrarlı enerji politikalarına ihtiyacı var. Rusya’ya olan doğal gaz bağımlılığı, ithal kömür ve dalgalanan fiyatlar büyümenin önünde engel. Türkiye sürdürülebilir kalkınma politikaları, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarıyla hem büyümesini güvence altına alabilir hem de iklim değişikliği ile mücadelede ciddi adımalar atmış olur.

Bulgaristan’la Rusya arasında imzalanan nükleer anlaşmaya göre, inşaatı yapacak olan şirket, Türkiye’de Akkuyu’ya nükleer santral yapımı için anlaşılan şirketle aynı: Rosatom (Atomstroyexport).

2011 yılının Eylül ayında Wikileaks’e en son sızan bilgilere göre, Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santrali inşa edecek Rosatom firmasının yeterli altyapısı yok ve Türkiye bu santralle Rusya’ya daha bağımlı hale gelecek.

Harekete geçin!

Nükleersiz bir Türkiye için internet eylemimize katılın.