23 Şubat günü bloğumuzda konu olarak aldığımız, güvenli-temiz-güvenilir Vermont Yankee Nükleer Santralini hatırlayacaksınız. 2012’de lisans süresi bitecek olan santral, lisansını 20 sene daha uzatmaya çabalarken ortaya çıkan Trityum sızıntısını örtbas etmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştı.

Vermonth Yankee

Greenpeace ile birlikte Vermont eyaleti çevre kuruluşları geniş bir kampanya başlattılar ve 24 Şubat günü eyalet senatosunda yapılacak oylamada lisans süresi uzatımını engellemek için senatörleri adeta ablukaya aldılar. Sert kış koşullarına karşın senatonun kapısında ellerinde pankartları her gün eylemdeydiler. Oylamanın yapılacağı gün, neredeyse her seçim çevresinden gelen insanlar kendi seçtikleri senatörler ile uzun uzun konuşuyor ve onları lisans uzatılmasına karşı oy vermeleri için iknaya çalışıyordu.

24 Şubat’ta akıl ve kitle hareketi kazandı. 30 üyeli Vermont Eyalaet Senatosu 26 red oyu ile santralin lisans uzatma talebini geri çevirdi.

Peki Vermont Yankee için bu bir son demek mi? Tabii ki hayır. Şirket yetkilileri hemen vazgeçmeyeceklerini açıkladılar. Dolayısı ile belki de mücadele, bu kazanım ile yeniden başlıyor; daha güçlü bir kitle kararlılığı ile.

 

Şimdi, Eyalet Temsilciler Meclisi oylamasında sıra. Mücadele sürüyor.

Bu red oylaması Obama’nın nükleer santral planlarına, Avrupa’da kıpırdanmaya çalışan nükleer endüstrisine, tabii ki Akkuyu ve Sinop’ta nükleer santraller kurma inadındaki Türkiye Hükümetine karşı gösterilen bir tepkidir.

Harekete geçin

Türkiye'nin nükleer kâbusa sürüklenmesine izin vermeyin, siz de nükleer santrallere karşı imzanızı atın!