Galata Kulesi’nden Erdoğan’a mesaj: Nükleeri Durdur!

Yorum ekle
Haber - 11 Nisan, 2011
Greenpeace, Galata Kulesi’ne yansıttığı gerçek zamanlı animasyonda Japonya’da yaşanan nükleer facianın boyutlarını gözler önüne sererken, Başbakan Erdoğan’ın felaket sonrası tutumunu eleştirdi.

Galata Kulesi’nden Erdoğan’a mesaj

Greenpeace bugün, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen bir eylemle, Galata Kulesi'nin üzerine projeksiyonla gerçek zamanlı bir animasyon yansıttı. Japonya'da 11 Mart 2011'de gerçekleşen depremin birinci ayı nedeniyle bu eylemi düzenleyen Greenpeace, Japonca ve Türkçe olarak "Kalbimiz Seninle" mesajı verdikten sonra Gökhan Okur'un (Nerdworking kolektifi) çizdiği animasyonla Japonya'da yaşanan nükleer facianın boyutlarını resmetti ve Başbakan Erdoğan'ın felaket sonrası yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Animasyonda, hükümet nükleer planlarına devam ederse sadece Sinop ve Mersin'in değil, tüm Türkiye'nin bir mezarlığa dönüşeceği vurgulandı. Kulenin üzerine yansıtılan "Erdoğan'ı Durdur, Nükleeri Durdur" mesajıyla, Hükümet'e Japonya'da yaşananların ciddiyetinin farkına varması ve Türkiye'deki nükleer santral planlarına bir an önce son vermesi için çağrıda bulundu.

200 bin kişi kanser riskiyle karşı karşıya

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, "Yaşanan nükleer felaketin birinci ayında gelinen noktada durum hala ciddiyetini koruyor ve 200 bin kişi radyasyon yüzünden kanser riski altında. Başbakan Erdoğan ise riskin büyüklüğünü hafife alan açıklamalar yapıyor. Hükümet nükleer enerji tercihini yaparken bu riskleri tüp gaz patlaması ve bekarlıkla orantısızca karşılaştırmakta ve bu tercihin bedelini ödeyecek insanların zekasını küçümsemektedir. Hükümetlerin ürettiği politikalar ve alınan kararlar nükleer santraller ile ilişkili ise toplumun her kesimini etkiler ve geniş kitlelerle diyalog ortamında alınmalıdır. Başbakan Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız artık yaşanan felaketi görmezden gelmemeli, bir an önce nükleer enerji tercihinden vazgeçerek yenilenebilir enerji enerjilere yatırım yapılmalıdır" dedi.

Depremin birinci ayında Japonya'da durum

Japonya'da 11 Mart'ta gerçekleşen deprem ve tsunami sonrası yaklaşık 13.000 insan hayatını kaybederken, yaşanan nükleer facia nedeniyle:

  • Avrupa Radyasyon Risk Komitesi (ECCR) raporlarına göre bölgede 200.000 kişi kanser riski altında.
  • En az 25 ülke Japonya'dan ithal edilen zirai ve diğer gıda ürünlerine yasak getirdi. Bölgedeki geçim kaynakları on yıllarca etkilenecek.
  • Japon Nükleer Ajansı, 10.500 ton radyoaktif suyun, Pasifik Denizi'ne boşaltıldığını doğruladı.
  • Kazanın TEPCO'ya maliyeti 130 milyar dolar. TEPCO ve Japon Hükümeti, tahliye edilen 50.000 aileye 10 bin Euro tazminat verecek.
  • TEPCO, denizde yapılan ölçümlerde yasal sınırın 10.000 kat üzerinde radyoaktif iyot-131 tespit edildiğini açıkladı.
  • Bölgenin 30 km çapında yaşayan insanlar risk altında, çocukların dışarıda oynamaları çok riskli.
  • Japonya turizm açısından da etkilendi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya'ya turistik uçuşları iptal etti, sadece çok gerekli uçuşlara izin veriliyor.

Harekete geçin!

Erdoğan'ı ve nükleer tehlikeyi durdurmak için internet eylemine katılın!

Kategoriler