Марица Изток 2 – най-голямата въглищна електроцентрала на Балканите, илюстрация

Със своите 8 енергийни блока с обща мощност 1.600 МВт „ТЕЦ Марица изток 2“ е най-голямата топлоелектрическа централа на въглища в България и на Балканския полуостров.

X

Тази мощност се равнява на между 35 и 37% от общо инсталираните мощности на твърди горива (въглища) в България.

X

През 2023 г. ТЕЦ „Марица изток 2“ е произвела около 3270 ГВтч електроенергия – това са 8.26% от брутното производство на електроенергия в България за същата година. – цифрите

X

Държавната „ТЕЦ Марица изток 2“ е втората по големина мощност в страната, веднага след АЕЦ „Козлодуй“.

X

Собственик на централата е Българският енергиен холдинг (БЕХ). Холдингът се намира в позиция на пазарно господство на българския електроенергиен пазар. Държавното образувание контролира производството на електроенергия, тъй като е собственик на капитала на „ТЕЦ Марица изток 2“, АЕЦ „Козлодуй“ и повечето мощности на водноелектрически централи (ВЕЦ) в страната.

X

БЕХ продава произведената електроенергия от „ТЕЦ Марица изток 2“ на друго свое дъщерно дружество – „Национална електрическа компания“ (НЕК).

X

През 2020 г. министърът на енергетиката започна да издава заповеди, в резултат на които „ТЕЦ Марица изток 2“ бе включена в задължителното изкупуване на електроенергия за регулирания пазар – спорна мярка от пазарна гледна точка.

X

Централата оцелява на ръба, въпреки че правителството ѝ предостави непозволена държавна помощ за близо 600 млн. лв. в началото на 2020 г. – като преобразува натрупания ѝ дълг в капитал.

X

Друга държавна помощ, която „ТЕЦ Марица изток 2“ получава, е чрез закупуването на въглеродни квоти от БЕХ – в размер на около 300 млн. лева на година през 2019 и 2020. – да се изтрие последните две години на края

X

За да включи скъпото електричество на държавната централа в микса за домакинствата, регулаторът трябваше да увеличи цената на тока със средно 1.39% през 2024 г. Увеличението щеше да бъде по-високо, ако не бе намален приносът на мрежовите такси в определянето на цената.

X

При прогнозна цена от 173 лв./МВтч, определена от КЕВР за периода юли 2024 г. – юни 2025 г., токът на ТЕЦ-а се изкупува за 275 лв./МВтч. Разликата се покрива чрез фонда „Сигурност на електроенергийната система“. За пети пореден период централата получи квота за регулирания пазар, този път по-голяма от предходната година.

X

След кризисния период през 2022-2023 г. централата отново работи с по-малко от 25% от мощността си заради високата цена на електричеството, което произвежда. Единственото изключение до момента е през септември 2024 г., когато при временно покачване на борсовите цени на тока, за кратко работиха 5 от блоковете на централата с близо 40% от мощността ѝ.

X

Централата работи на загуба години наред, само за 2020 г. тя е 329 млн. лв. Тази тенденция се обръща като през 2021 г. загубата е наполовина (137 млн. лв.). Излиза на печалба през 2022 г. заради безпрецедентно високите цени на пазара на електроенергия в Европа. С неговото нормализиране дружеството отново се задъхва финансово в края на 2023 г. През първите три месеца на 2024 г. печалбата пада с 95%. Прогнозите са, че без реформи дружеството отново ще премине в режим на загуби. ок

X

През 2021 г. Върховният административен съд отправя запитване към Съда на ЕС да разгледа дали разрешителното на ТЕЦ „Марица изток 2“ е издадено в нарушение на българското и европейското законодателство. Заключението на европейския съд е, че разрешително, което позволява на централата да замърсява със серен диоксид без краен срок и без план за справяне с вредните емисии, не съответства на правилата. ок

X

Експлоатацията на ТЕЦ „Марица изток 2“, при настоящата техническа и пазарна ситуация, не е устойчива. Разходите ѝ за производство на електроенергия са 1.6 пъти по-високи от текущата пазарна цена на електроенергията в България.

X

„ТЕЦ Марица изток 2“ подаде искане да не изпълнява най-новите изисквания за емисиите на замърсителите серен диоксид и живак. Такова изключение от правилата им бе предоставено безсрочно.

X

В близост до „ТЕЦ Марица изток 2“ са инсталирани още почти 3 ГВт мощности, като всяка от централите използва нискокачествени местни лигнитни въглища, а „ТЕЦ Марица изток 2“ има най-ниска ефективност сред централите от енергийния комплекс.

X

В електроцентралата работят над 2300 служители, като повечето от тях са далеч от пенсионна възраст, затова затварянето на централата трябва да бъде внимателно планирано и изпълнено. Над 70% от настоящите служители са под 50-годишна възраст и все още са активни на пазара на работна сила.

X

Работата на дружеството е важна заради статута ѝ на работодател и данъците, с които допринася за местната и националната икономика.

X

Съществуващата „ТЕЦ Марица изток 2“ предлага отлични възможности – мрежова свързаност и друга (енергийна) инфраструктура – за изграждането на широкомащабна инсталация за производство и съхранение на възобновяема енергия.

X

Според актуализираното разрешително от 2021 г. ТЕЦ „Марица изток 2“ може да изхвърля живак над четири пъти над нормата и почти двойно повече серен диоксид от разрешеното.

X
2, 597 , 572 , 986 лв
е нерегламентираната
държавна помощ
2 597 572 986 или почти 2,6 млрд. лева са получени като държавна помощ от ТЕЦ „Марица изток 2“. Тя е основно от два източника. Първият е дълг към едноличния собственик на капитала – БЕХ, преобразуван в основен капитал, в размер на 597 955 260 лева. Вторият е продажба на електроенергия за регулиран пазар (вкл. разполагаема мощност, студен резерв, балансираща енергия, честотно регулиране и др.), която общественият доставчик е задължен да изкупува от ТЕЦ „Марица изток 2“ по силата на заповеди на Министъра на енергетиката, на обща стойност 1 999 617 726 лева за периода 2019-2023 г.
X

Залезът на най-голямата въглищна електроцентрала на Балканите

„ТЕЦ Марица изток 2“ е централа на въглища, която от гръбнак на българската енергийна система, се превръща в огромно финансово бреме. Днес българските граждани издържат дружеството чрез сметките си за ток. Централата изглежда напълно неадекватно на фона на новите технологии и климатичната криза.

Решихме да разкажем повече за „ТЕЦ Марица изток 2“ в тази интерактивна илюстрация, от която ще научите колко всъщност струва запазването на централа на въглища, която отдавна трябваше да има план за постепенно преминаване към използването на съвременни технологии за производство на енергия от възобновяеми източници, а регионът, където се намира – да има работеща визия за икономическо възстановяване и развитие.