У вівторок ввечері 17 грудня мазут із затонулих у неділю танкерів почав прибиватися до берегів Чорного моря. Повідомляється, що в море могло витекти понад 3 000 тонн. Місцеві жителі вже публікують десятки відео з плямами мазуту і птахами, що потрапили в нього, на російському узбережжі біля Анапи. 

На даний момент протяжність забруднення становить щонайменше 60 кілометрів від Кримського мосту до Анапи в Краснодарському краї. У кількох містах оголошено надзвичайну ситуацію. Зафіксована загибель птахів, заражених мазутом.

Наталія Гозак, директорка Greenpeace України: «Аварії за участю двох старих танкерів у Керченській протоці, яким понад 50 років, є серйозною екологічною проблемою. Мазут, що витікає, загрожує місцевій екосистемі. Ця аварія ілюструє загрозу використання старих танкерів. Такі ж танкери використовуються у російському тіньовому флоті, що в обхід санкцій експортує сиру нафту, спонсоруючи війну в Україні. Російський тіньовий флот у повному обсязі повинен бути терміново внесений до списку санкцій ЄС, допоки подібні аварії не сталися в Європі”. 

Greenpeace Німеччини опублікував звіт зі списком 192 найнебезпечніших танкерів тіньового флоту. Ці 192 танкери є застарілими, недостатньо застрахованими, а деякі з них привертали увагу в минулому через технічні дефекти та небезпечні перевезення сирої нафти з судна на судно. Раніше екологічна організація досліджувала можливі наслідки аварії танкерів тіньового флоту біля берегів Німеччини та розливу нафти за допомогою GPS-буїв. Екологи розмістили буї з передавачами вздовж маршруту танкера. Задокументовані переміщення буїв показують, як нафтова пляма поширюватиметься біля німецького узбережжя.

У неділю два танкери, «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239», затонули в Керченській протоці (з’єднує Чорне і Азовське моря). Обидва танкери, кожному з яких понад 50 років, за різними даними, разом перевозили від 8 000 до 9 000 тонн нафтопродуктів. Сьогодні третій танкер «Волгонефть-109» подав сигнал лиха через витік нафтопродуктів.


Додаткова інформація:

У листопаді 2007 року в цьому ж місці під час шторму зазнав аварії ще один танкер класу «Волгонефть», що перевозив 4800 тонн мазуту. За офіційними даними, тоді в море потрапило 1 200 – 1 600 тонн. Ця аварія призвела до забруднення десяти кілометрів берегової лінії по обидва боки протоки. Було зібрано тисячі тонн забруднених водоростей і піску. Через відсутність потужностей для переробки та знешкодження такої великої кількості відходів, зібраних на російській стороні протоки, вони були поховані в ямі неподалік від берега, що неминуче призвело до подальшого забруднення води і ґрунту. Значної шкоди було завдано рослинному і тваринному світу. Важкі фракції нафтопродуктів осіли на дно, знищуючи донні організми, які є кормовою базою для багатьох видів риб – бичків, кефалі та інших. Легкі нафтопродукти, які вкрили поверхню води плівкою, призвели до загибелі біля 12 000 водоплавних птахів.

Волгонефтеналив – клас суден типу «річка-море», призначених для перевезення нафтопродуктів (бензин, гас, мазут, дизельне паливо) між річковими і морськими портами. Найчастіше вони працюють між Волгою та Чорним і Азовським морями.

Фото – скріншот з відео з мережі