Як з’ясував Unearthed, журналістський підрозділ Greenpeace, атомні криголами відіграють критично важливу роль у доставці вантажів скрапленого природного газу (СПГ) з російської Арктики до Shell та інших європейських компаній. Криголамами керує російська компанія «Атомфлот», на яку накладено санкції у Великій Британії та ЄС після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Під час ретельного розслідування, опублікованого у виданні «the i paper», було відстежено поставки зрідженого природного газу з Сабетти, що на північному узбережжі Росії, до портів по всій Європі. Чітко видно криголами, що супроводжують деякі з цих танкерів протягом зимових місяців, коли частина маршруту перекрита морським льодом. Варто зазначити, що немає жодних свідчень, що Shell здійснювала прямі платежі «Атомфлоту», що було б явним порушенням санкцій.
Після повномасштабного вторгнення в Україну поставки російського газу до Європи скоротилися, водночас торгівля скрапленим природним газом злетіла до рекордно високого рівня. Команда Unearthed проаналізувала поставки з найбільшого газового об’єкту Сибіру, що належить компанії «Ямал СПГ». Ямал має контракти на постачання мільйонів тонн скрапленого природного газу для деяких найбільших європейських енергетичних компаній, включаючи Shell, Total Energies і Naturgy.
У 5 окремих випадках Unearthed вдалося відстежити поставки 70 000 тонн газу, які супроводжувалися криголамами «Атомфлоту» через замерзлу Обську губу до порту Монтуар у Франції. Дані відстеження суден показують, що танкери, схоже, перевантажують свій вантаж зрідженого природного газу на танкери Shell перед відправкою клієнтам в Азію та на Близький Схід.
Ще в 23 випадках криголами «Атомфлоту» супроводжували поставки зрідженого природного газу через Обську губу до портів Європи, включаючи Зебрюгге (Бельгія), Дюнкерк і Монтуар (Франція), Уельву, Мугардос і Більбао (Іспанія), а також Роттердам (Нідерланди). Згідно з інформацією компанії Kpler, що займається торговельною розвідкою, ці поставки призначалися для низки європейських клієнтів, включно із французьким нафтовим гігантом TotalEnergies та іспанською газовою компанією Naturgy, обидві з яких мають контракти на мільйони тонн газу на рік з російської Арктики.
Хоча розслідування не виявило жодних прямих платежів між європейськими енергетичними компаніями та «Атомфлотом», юристи, з якими зв’язався Unearthed, припустили, що ця угода може порушувати санкції проти Росії. Відповідно до законодавства Великої Британії та ЄС, санкції можуть бути порушені, якщо «підсанкційний суб’єкт» («Атомфлот») отримує кошти опосередковано і якщо покупець «знає або має обґрунтовану підозру, що в угоді була задіяна підсанкційна організація».
Коментуючи результати дослідження, Елена Полісано, керівниця кампанії Greenpeace «Зупиніть буріння, почніть платити», зазначила: «Список того, на що готові піти такі нафтові гіганти, як Shell, щоб збільшити свої прибутки, дуже короткий: у той час як багато світових лідерів чинять тиск на Путіна з метою припинення цієї жахливої війни, Shell, схоже, не має жодних сумнівів щодо купівлі російського газу, який постачається через Арктику за допомогою криголамів, що потрапили під санкції. Схоже, вони так само мало переймаються тим, що опосередковано допомагають військовій машині Путіна, як і тим, що розпалюють ще більше ураганів, повеней та лісових пожеж по всьому світу. Якщо відбулося порушення санкцій, наші обрані лідери повинні рішуче заявити про це і змусити нафтових гігантів грати за правилами».
«Майже через три роки після нападу на Чорнобильську АЕС та незаконної окупації Запорізької атомної електростанції «Росатом» майже повністю уникнув покарання через міжнародні санкції. Однак його атомні криголами, що експлуатуються компанією «Атомфлот», підпадають під санкції ЄС, Великої Британії та США – їхня діяльність в Арктиці уможливлює масштабну торгівлю скрапленим природним газом з Європою та світом. Ці санкції мають бути застосовані – і «Росатом» має бути покараний за свої злочини. Фінансування російської військової машини за рахунок експорту викопного палива має бути припинено», – заявив Шон Берні, ядерний експерт Greenpeace Україна.
У відповідь на ці висновки речник компанії Shell заявив: «Ми дотримуємося всіх застосованих санкцій і правил». Він не відповів прямо на питання про те, чи знала компанія раніше про роль криголамів, пов’язаних з «Атомфлотом».
Іспанський енергетичний гігант Naturgy опублікував заяву у відповідь, в якій йдеться, що «Naturgy не має жодних договірних відносин з третіми сторонами, які підпадають під санкції ЄС». На момент написання статті TotalEnergies не відповіла на запит про коментар.
Фергус Рендольф КС з Brick Court Chambers, юрист, що спеціалізується на санкціях, вважає, що Shell могла порушити санкції, якби постачальник газу «уклав контракт з “Атомфлотом” на надання криголамних послуг в рамках контракту на поставку». Він продовжив: «Якщо це була контрактна ситуація, то можна стверджувати, що Shell знала або мала підстави вважати, що криголамні послуги були частиною загального пакету чартеру».
Повну версію розслідування Unearthed можна прочитати тут
Репортаж у газеті «the i paper» можна прочитати тут
Завантажити відео та зображення морського відстеження, взяті з MarineTraffic, на яких видно, як партія скрапленого природного газу виходить з порту Сабетта в Росії у супроводі атомного криголама «50 ЛЕТ ПОБЕДЫ» можна тут
Методологія
Команда Unearthed використовувала дані про контракти з Bloomberg NEF, щоб визначити європейські компанії, які мають великі контракти на постачання від «Ямал СПГ». Потім видання проаналізувало дані про відвантаження з порту Сабетта компанії «Ямал СПГ», зібрані компанією торгової розвідки Kpler, щоб виявити вантажі, що прямують до Європи.
Використовуючи базу даних MarineTraffic, яка відстежує переміщення суден за допомогою АІС, Unearthed виявив випадки, коли вантажі скрапленого природного газу, що прямували до Європи, супроводжувалися криголамами «Атомфлоту» в період з грудня 2023 року по травень 2024 року, тобто в період, коли криголами були найбільш активними.
У випадку з вантажами, які, за даними Kpler, були куплені компанією Shell, Unearthed підтвердила це, використовуючи MarineTraffic для моніторингу вантажів, що перевантажувалися в Монтуарі на судна, які, згідно з даними з відкритих джерел, були зафрахтовані або належать компанії Shell. В іншому випадку Unearthed також знайшов коносамент на платформі експортних даних Panjiva, який свідчить про те, що Shell купив вантаж.
Там, де немає перевалки, складніше зробити висновок, хто був кінцевим покупцем. Kpler приписує всі вантажі до Іспанії компанії Naturgy; Unearthed зробила те ж саме. Компанії Naturgy було надано список усіх вантажів до Іспанії, які Unearthed відстежила та ідентифікувала як такі, що використовували криголами «Атомфлоту». Компанія не відповіла на це питання.
Що стосується поставок до Франції, то було кілька можливих покупців, включаючи Shell. Але з огляду на масштаб контракту TotalEnergies (5 млн тонн на рік) і частоту, з якою криголами обслуговували вантажі, що прямували до Європи (77% відстежених вантажів), дуже ймовірно, що деякі з цих вантажів були куплені саме TotalEnergies. На момент написання звіту компанія не відповіла на запит.