Два роки тому в ООН ухвалили Угоду про відкрите море – договір про раціональне використання біорізноманіття в ділянках океанів за межами національної юрисдикції країн. Угода запроваджує правові інструменти для створення морських природоохоронних територій, оцінки впливу на довкілля та справедливого доступу до генетичних ресурсів океану. Громадськість та науковці переконані, що Україна, незважаючи на відсутність виходу до океану, має підписати Угоду, адже участь в ній – це не лише демонстрація проєвропейської позиції нашої держави, але й можливість обмежити діяльність росії (і скоротити її чималі доходи), наприклад, глибоко в Арктиці, що особливо важливо під час війни.

Океани — це домівка для величезної кількості видів живого, однак акваторії так званого відкритого моря (ті, які перебувають за межами національної юрисдикції країн і становлять 64% поверхні Світового океану) страждають через забруднення, кліматичну кризу, надмірну експлуатацію людиною. 

Фактично відкрите море (точніше його ресурси) перебувають в “спільному користуванні”, але водночас ніхто не відповідальний за охорону його біорізноманіття. Рішенням проблеми стала Угода про відкрите море — міжнародний договір, у якому закладаються основи для справедливого управління генетичним біорізноманіттям, створення морських природоохоронних зон та організації якісної оцінки впливу на довкілля щодо діяльності у відкритому морі тощо. 

Утім, Угода про відкрите море стосується не лише країн з виходом до океану. Для України – це, найперше, інструмент впливу на міжнародній арені на держави (наприклад, на росію), які планують максимальне використання ресурсів відкритого моря. Не дивно, що росія відмовилася від ратифікації договору й намагалася його послабити під час розробки, тоді як всі країни ЄС – підписали, а Франція та Іспанія вже й ратифікували. Тому для України важливо бути на “правильному боці” і в жодному разі не ігнорувати чи відмовлятися від підписання Угоди.

В інтересах росії – максимальне використання відкритого моря та його ресурсів для екстенсивного економічного збагачення, зокрема через розробку ресурсів та транспортні шляхи. В умовах війни скорочення джерел фінансування рф надважливе, адже як держава маємо використовувати всі можливості для того, щоб економічно стримувати агресора”, – говорить директорка Greenpeace Україна Наталя Гозак.

Крім того, підписання Угоди збігається з інтересами наших європейських союзників. Це знак для наших партнерів – незважаючи на російську війну, наша держава віддана цілям у сфері захисту клімату та біорізноманіття і довкіллєвим пріоритетам Європи. Підписання Угоди відповідає меті Конвенції з біорізноманіття щодо захисту 30% океанів до 2030 року, Конвенції про мігруючі види та цілям Паризької угоди, виконання яких Україна продовжує підтримувати. 

Важливо, що участь в Угоді зміцнить роль України в Конвенції з морського права, що необхідно для протидії російським амбіціям у морських спорах щодо прав на тимчасово окуповані росією акваторії Чорного та Азовського морів, Керченської протоки.

Для України немає недоліків від участі в Угоді. А переваг вистачає. Якщо не долучимося до договору – втратимо можливість брати участь у формуванні міжнародної морської політики, що впливатиме на наші національні інтереси. Ігноруючи Угоду, погіршимо стосунки із союзниками. Питання на часі, профільні міністерства мають зробити все можливе, аби Україна підписала Угоду про відкрите море!” – говорить Сергій Хара, еколог Greenpeace Україна.

Контакти:

Тетяна Шаміна, комунікаційниця Greenpeace Україна, [email protected]

Greenpeace – це незалежна міжнародна організація, яка прагне зберегти природу та безпечне середовище для життя на планеті. Greenpeace не фінансується політичними партіями,  урядами, установами чи компаніями. Наша робота можлива завдяки регулярним пожертвам людей, яким не байдуже, що буде з нашою планетою завтра 💚