Київ, 30 травня 2023 року – Європейські компанії причетні до знищення старовікових лісів в українських Карпатах, деревина з яких продається по всьому Європейському Союзу. Це шокуючий висновок дослідження Грінпіс Центральної та Східної Європи та польової поїздки до українських старовікових лісів.

Наразі Грінпіс ЦСЄ очолює 40-денну експедицію, щоб пролити світло на масове знищення карпатських лісів у п’яти країнах: Румунії, Україні, Угорщині, Словаччині та Польщі.

Грінпіс закликає Європейський Союз вжити ефективних заходів для захисту цієї природної європейської спадщини. Якщо європейські уряди та інституції серйозно налаштовані зупинити міжнародну вирубку лісів та покращити захист і відновлення лісів, вони повинні почати з виконання власних зобов’язань та обов’язків щодо захисту природи.

Єгор Гриник, український біолог, учасник експедиції, зазначив: “Українські Карпати є домом для великих масивів старовікових лісів, які є важливим осередком біорізноманіття. На жаль, західноєвропейська лісова промисловість розглядає їх лише як джерело прибутку. Наслідки безвідповідальної вирубки в цьому регіоні є катастрофічними, в країні, яка вже страждає від невиправданої війни і де як ніколи важко застосовувати принципи охорони природи. Природоохоронні території не створюються в лісах з високою природоохоронною цінністю, щоб задовольнити попит європейського ринку на деревину та вироби з неї”.

Останній звіт Greenpeace ЦСЄ, опублікований у листопаді 2022 року, показав, наскільки ліси Карпат постраждали від промислових рубок. Тривожно, що менше 3% критичних екосистем перебувають під суворою охороною, а більшість піддаються широкомасштабним рубкам та експлуатації.

Згідно з офіційною статистикою [1], Європейський Союз є основним імпортером української деревини та лісової продукції. За останній рік Грінпіс ЦСЄ разом з українськими активістами відвідали кілька лісозаготівельних майданчиків, розташованих у старовікових лісах, де чітко простежуються наслідки промислових лісозаготівель.

Однією з компаній, що використовує деревину зі старовікових лісів в українських Карпатах, є швейцарська компанія Swiss Krono. Ця компанія спеціалізується на виробництві деревостружкових плит для українського ринку та на експорт. На своєму сайті Swiss Krono стверджує, що деревина, яку вона закуповує, є екологічно чистою, незважаючи на те, що раніше до неї вже постачалася деревина з лісозаготівельних ділянок у старовікових лісах.

Під час своєї карпатської експедиції команда українських, польських та румунських активістів Грінпіс відвідала як лісозаготівельну ділянку, що постачає деревину для Swiss Krono, так і один з переробних заводів Swiss Krono у Брошнів-Осаді. Грінпіс ЦСЄ закликає компанію припинити використання деревини з незайманих карпатських лісів.

Роберт Цигліцький, програмний директор Грінпіс Центральної та Східної Європи, сказав: “Європейські уряди та органи влади повинні забезпечити суворий захист усіх карпатських лісів високої природоохоронної цінності, в тому числі й тих, що розташовані в Україні. Якщо нинішні тенденції збережуться, незахищені ліси, необхідні для відновлення та життєво важливі екосистеми для зникаючих видів, будуть знищені. Для подолання кліматичної та природної криз ЄС повинен захистити виняткові природні об’єкти, що залишилися на європейській землі, від будь-яких видів видобутку. У той же час, компанії повинні прибрати руки від цих унікальних старовікових лісів”.

ЗАКІНЧЕННЯ

Фото- та відеоматеріали розслідування можна завантажити в нашій міжнародній медіа-бібліотеці https://media.greenpeace.org/collection/27MZIFJLKK99P.

Для отримання додаткової інформації та інтерв’ю ми також можемо зв’язатися з нашими українськими партнерами

Примітки для редакторів:

[1] Згідно з офіційною статистикою, у 2021 році Україна експортувала 4 645 549 тонн деревини та виробів з неї загальною вартістю 2 005 803 доларів США (товарні групи 44-46). Незважаючи на війну, у 2022 році експорт деревини та виробів з неї склав 94% від минулорічного показника (1 885 422 дол. США), що у грошовому еквіваленті становить 4,3% від загального експорту з України.

Контакти:

Катажина Білевська, керівник відділу зв’язків з громадськістю Грінпіс Центральної та Східної Європи в Польщі, +48 500 236 211, [email protected]

Катерина Бистрицька, спеціаліст з комунікацій Грінпіс Центральної та Східної Європи, Київ, +380 67 305 7986, [email protected]

Міжнародна прес-служба Грінпіс: +31 (0) 20 718 2470, [email protected] (працює цілодобово)