Росія продовжує шукати обхідні шляхи, аби уникнути санкцій, накладених через повномасштабне вторгнення в Україну. Одним з таких обхідних шляхів є російський тіньовий флот.
Росіяни використовують застарілі танкери для перевезення нафти і нафтопродуктів, прибутки від продажу яких становлять приблизно третину воєнного бюджету росії.
Крім того, агресор ставить під загрозу акваторії та узбережжя Балтійського моря, адже танкери зношені і можуть спричинити розлив нафти будь-якої миті, як це вже сталося в Керченській протоці. Страхування не передбачає покриття витрат на ліквідацію аварій.
З січня 2021 року кількість рейсів танкерів з сирою нафтою зросла на 70%. Водночас збільшився і середній вік суден (зараз він становить майже 17 років).
Разом з німецькими, польськими, шведськими та данськими активістами директорка Greenpeace Україна, екологиня Наталія Гозак вийшла в Балтійське море на протест проти вільного пересування Європою російського тіньового флоту. Активісти великими, жовтими літерами написали слово «РИЗИК!» на борту російського танкера «Prosperity», що рухався морем.
175-метровий танкер, який завантажив 40 000 тонн нафтопродуктів в російському порту Приморськ на Балтійському морі, ходить під прапором Барбадосу і прямує до турецького порту Аліага. Судну 19 років і воно перебуває під санкціями США, але не ЄС!
“Це була моя перша масштабна акція з активістами Greenpeace. Мені важливо було долучитися, бо це реальна можливість вивести тіньовий флот росії у фокус міжнародної уваги, щоб зменшити нафтові доходи окупанта. Наразі прибутки від тіньового флоту – це третина воєнного бюджету країни-окупанта. Крім того, це ризик повторення таких аварій, як та, що сталася 15 грудня минулого року в Керченській протоці, забруднивши мазутом сотні кілометрів Криму та акваторії”, – розповідає директорка офісу Greenpeace Україна Наталія Гозак.
Минулого року Greenpeace опублікував список зі 192 небезпечними танкерами. Наразі 78 з них уже потрапили до санкційних списків ЄС, Великої Британії та США. Російська нафта вбиває, тож закликаємо ЄС якнайшвидше внести весь флот тіньових танкерів путіна до санкційного списку.