За повідомленням державного ядерного регулятора України Держатомрегулювання, 14 лютого о 01.54 за місцевим часом російський безпілотник влучив у новий безпечний конфайнмент об’єкта «Укриття» над енергоблоком №4 Чорнобильської АЕС. Внаслідок влучання та пожежі, що виникла, було пошкоджено цілісність зовнішньої оболонки нового безпечного конфайнменту та обладнання в гаражі для обслуговування кранів. Greenpeace Україна розцінює цей обстріл як подальшу ескалацію загрози для українських атомних електростанцій.

«Ми засуджуємо дії Росії та її військову машину за цей удар і закликаємо міжнародне співтовариство діяти, що означає припинення російської загрози українським атомним станціям та притягнення російського уряду до відповідальності за міжнародні військові злочини», –  заявляє Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна. 

Саркофаг на ЧАЕС зсередини, фото Шона Берні / Грінпіс Україна від 22 вересня 2024 року

За даними Держатомрегулювання, наразі зміни рівня радіації не спостерігається. Рівень радіаційного фону можна відстежувати в режимі онлайн за посиланням.

«Чорнобильське укриття спроектоване і необхідне для того, щоб утримувати величезний радіоактивний вміст реактора 4-го енергоблоку. Це не просто дах, а масивна, складна машина, розроблена спеціально для запобігання витоку радіоактивності в навколишнє середовище. А тепер Росія влучила в нього вибухівкою, яка пробила сталевий дах і спричинила пожежу. Як довго Росія залишатиметься безкарною за свої напади на українські атомні електростанції, включаючи окупацію Запорізької АЕС та військові злочини?», – заявляє Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна.

Об’єкт «Укриття» був побудований за фінансової підтримки 45 урядів, включаючи ЄС, для утримання залишків четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС, який був зруйнований внаслідок найбільшої ядерної катастрофи в історії 26 квітня 1986 року. Укриття призначене для запобігання виходу радіоактивних матеріалів, у тому числі частинок і газів, у навколишнє середовище. У 1990-х роках Україна та міжнародне співтовариство погодилися, що першопочаткове радянське укриття або саркофаг, який був побудований над зруйнованим реактором відразу після катастрофи, знаходиться під великим ризиком обвалення, тому було побудовано новий об’єкт. Новий конфайнмент важить 36 000 тонн, має 108 метрів заввишки і 162 метри завдовжки, проліт 257 метрів і термін експлуатації щонайменше 100 років.

«Цією обурливою атакою Росія виводить свою війну проти України на новий рівень. Це доводить, що агресія Путіна не має меж і російський уряд готовий наражати на небезпеку українське та європейське населення.  Це може стати останнім тривожним дзвіночком для міжнародної спільноти, щоб терміново надіслати більше допомоги Україні для захисту її критично важливої інфраструктури, включно з дуже вразливими діючими атомними електростанціями», – заявляє Ян Ванде Путте, експерт з ядерної енергетики Greenpeace Україна.

У перший день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 24 лютого 2022 року, Чорнобильська атомна станція була атакована та окупована російськими збройними силами та персоналом державної ядерної корпорації «Росатом».  З моменту деокупації  Greenpeace здійснив кілька місій на Чорнобильську АЕС. Зокрема, на запрошення України для документування російських злочинів проти довкілля, було обстежено  російські окопи у липні 2022 року. Також було здійснено місію до об’єкта «Укриття» у вересні та листопаді 2024 року.

Росія систематично запускає дезінформаційні кампанії, щоб неправдиво звинуватити Україну в атаках, які вона сама здійснила. Greenpeace задокументував такі операції під чужим прапором, як, наприклад, звинувачення України в атаках безпілотників на Запорізьку атомну електростанцію або підрив дамби в Новій Каховці у 2023 році.  Міжнародна спільнота повинна негайно відкинути такі спроби і притягнути Росію до відповідальності за її воєнні злочини.

Відео та фотографії з місій Greenpeace до Чорнобиля доступні тут:

Місія 2022

Місія 2023