Greenpeace вимагає проведення належних консультацій, оцінки ризиків та їх пом’якшення
Президент України Зеленський планує підписати угоду з президентом США Трампом 28 лютого. Вони планують домовитися про спільний фонд, який буде наповнюватися доходами від розвідки нових ресурсів, таких як мінерали, нафта та газ в Україні, в надії на довгострокові зобов’язання США щодо безпекової допомоги для країни, де триває війна.
Greenpeace Україна рішуче виступає проти експлуатації природних ресурсів без належного планування. Наталія Гозак, директорка офісу Greenpeace Україна: «Ми повністю розуміємо і підтримуємо всі зусилля, спрямовані на забезпечення справедливого і довгострокового миру в Україні, і сподіваємося, що ця угода може бути корисною. Але для належного планування наступних кроків важливо забезпечити прихильність сторін. Інакше «угода» може призвести до екстенсивної експлуатації ресурсів і потенційного масового знищення природи замість інклюзивного, зеленого і справедливого розвитку регіону, який є нагальним».
Розвідка нових ресурсів, таких як нафта і газ, мінерали або рідкоземельні метали, все ще має різні побічні ефекти для природи і людей. Сучасні технології, що використовуються, наприклад, для інтенсивного видобутку рідкоземельних металів, призводять до утворення радіоактивних відходів, забруднення повітря, а також високотоксичних рідких відходів, які можуть просочуватися в ґрунтові води і водойми. Повідомляється про випадки раку та респіраторних захворювань у місцевого населення, яке проживає поблизу шахт з видобутку рідкоземельних металів. Це може бути пов’язано з токсичними відходами, як це відбувається, наприклад, у Китаї.
Крім того, Гозак зазначає: «Така угода не повинна бути укладена на основі поспішного шантажу з боку США. Ми вимагаємо зобов’язань щодо належної оцінки екологічних ризиків, залучення зацікавлених сторін та планування пом’якшення шкідливих зовнішніх наслідків. І останнє, але не менш важливе: всі гроші з очікуваного фонду, призначеного для реконструкції, мають бути інвестовані в «зелені» проекти для побудови сталої та сильної України». Зелена енергетика дасть Україні енергетичну незалежність і крок за кроком зробить країну менш залежною від підтримки міжнародних партнерів.