Медичний заклад у Київській області, який, за ініціативи Greenpeace та у співпраці з партнерами, вперше в Україні був відновлений повністю з зеленими технологіями, продовжує тішити лікарів та пацієнтів. Сонячна електростанція безперебійно дає енергію навіть під час відключень світла, а тепловий насос обігріває амбулаторію енергією землі включно з найхолоднішими днями зими.

Три роки тому, у перший місяць повномасштабного російського вторгнення, амбулаторія була зруйнована вибуховою хвилею – у її двір потрапив російський снаряд. 

Сьогодні, після зеленої реконструкції, медзаклад, модернізований Greenpeace у 2023 році у партнерстві з ГО “Екодія”, “Екоклуб” та благодійним фондом “Перемога України”, є взірцем ефективності та ощадливості відновлювальних джерел енергії для соціальної інфраструктури України. 

“За два роки роботи зелених технологій в амбулаторії Горенки ми настільки звикли до цього комфорту, що й не уявляємо як раніше без нього обходилися, — ділиться враженнями директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Юзвак, — Шість місяців на рік ми живемо виключно на сонячній електроенергії, тепловий насос дозволяє нам обігрівати приміщення у будь-який час і робити візити наших пацієнтів більш затишними та зручними. Крім того, ми заощаджуємо чимало коштів, які, в умовах війни, є особливо важливим ресурсом для нашої держави”. 



На даху амбулаторії встановлено гібридну сонячну електростанцію потужністю 12 кВТ, яка підсилюється акумуляторами. Обігріває заклад тепловий насос потужністю 20 кВт, який акумулює тепло землі.

Дані роботи сонячної електростанції за 2024 рік

За минулий рік сонячна електростанція виробила 3775 кВт електроенергії, що становило 55,2 % загального споживання. Водночас плата за електроенергію для амбулаторії склала 27 576 грн. замість 61 551 грн. – сонячна енергія зекономила медзакладу більше половини вартості електрики.

Окрім економії, сонячна електростанція стабільно підтримувала роботу персоналу під час відключень електроенергії, які особливо інтенсивними були влітку 2024 року. За 2024 рік медзаклад пережив 89 таких відключень, загальний час блекаутів становив 256 годин. 



Найбільше сонячної енергії вироблялося в період з березня до жовтня 2024 року – за цей період було згенеровано 3090 кВт. У липні, серпні та вересні амбулаторія отримувала електроенергію виключно завдяки сонцю. Особливо продуктивним був липень – сонце тоді дало 451 кВт енергії. Водночас у грудні 2024 та січні 2025 сонячна енергія постачалася найменше за рік.

“Це прекрасні результати роботи, враховуючи невелику потужність сонячної електростанції, — вважає Поліна Колодяжна, страша кампейнерка, лідерка проєкту “Зелене відновлення України” Greenpeace, — Можливості станції будуть ще привабливішими, коли амбулаторія буде підключена до системи Net-billing. Це механізм, який дозволяє віддавати надлишок згенерованої сонячної енергії в загальну мережу і отримувати компенсацію. На жаль, поки питання підключення комунальних підприємств до цієї системи не до кінця врегульовані. Тому станція задовольняє виключно потреби закладу, хоча могла б економити кошти закладу ще більше”.

Дані роботи теплового насосу за 2024 рік

Під час відновлення амбулаторії у Горенці було змінено систему опалення з газової на екологічну та сталу— геотермальну. У 2024 році ця система продовжила демонструвати гарні результати. Зокрема, для забезпечення роботи теплових насосів з мережі було спожито 7862 кВт електричної енергії на суму 70 758 грн. Водночас насосом було згенеровано 27 438 кВт теплової енергії. Загалом один кВт спожитої електроенергії перетворився на 3,49 кВт теплової енергії.

Якби амбулаторія продовжувала опалюватися за допомогою газових котлів, то мала б середнє споживання 995 м3 на місяць. При ціні на газ 18,342, плата за спожитий природній газ складала б 109 501 грн.   

Тож, завдяки тепловому насосу, економія коштів за рік склала 38 743 грн. або 35,34%.



Приклад Горенської амбулаторії демонструє, що ставка на зелені технології при відбудові критичної інфраструктури — це ставка на економію, енергонезалежність та сталість.

Завдяки сонячній енергетиці персонал медзакладу не слідкує за графіками відключень світла, якщо вони виникають під час російських атак на енергетику України. Лікарі спокійні за те, що вакцини для пацієнтів знаходяться у повній безпеці у холодильниках, їх комп’ютери працюють безперебійно. Водночас теплові насоси обігрівають приміщення амбулаторії незалежно від офіційного старту або завершення опалювального сезону.

Команда Greenpeace Україна переконана, що під час війни зелені технології є надійним і стратегічно вигідним рішенням для відбудови лікарень, шкіл, дитячих садочків. Саме з критичної інфраструктури може початися поступовий перехід нашої країни на зелені джерела енергії.

Українські громади, які обрали для себе шлях зеленого відновлення, уже стають лідерами у цьому процесі.